Luna reprezentantką Polski na Eurowizji 2024

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Telewizja Polska wybrała reprezentanta Polski na 68. Konkurs Piosenki Eurowizji. Reprezentantką Polski w Malmoe będzie Luna.

W pierwszym półfinale zaśpiewa swój utwór „The Tower”. W głosowaniu komisji powołanej przez nadawcę uzyskała 34 punkty. Druga była Justyna Steczkowska z „WITCH-ER Taroharo”. Uzyskała ona jeden punkt mniej od zwyciężczyni. 23 punkty zdobyły utwory na trzecim miejscu – „Jesień – Tańcuj” Kayah i Dagadana i „Midnight dreamer”  Marcina Maciejczaka.

Utwór Luny stworzono w Wielkiej Brytanii we współpracy z Fyfe oraz Maxem Cooke. Według informacji nadawcy publicznego, piosenka została napisana specjalnie z myślą o Eurowizji. ​

„The Tower”  to manifest wolności i siły. Wyjście z mroku i ciemności. Porzucenie więzów, blokad, ograniczeń, negatywnych schematów i relacji. Zburzenie wieży ​i wyjście na świat. Mam nadzieję, że ten utwór zapali nas wszystkich do walki o samych siebie, własną wolność, miłość i poczucie wartości. Do tego, aby być w pełni sobą, bez granic – mówi Luna.

Jury preselekcji – kto był w składzie?

Telewizja Polska wybrała w tym roku wewnętrznie reprezentanta na konkurs. Zaprosiła do jury pięcioro ekspertów, którzy przesłuchali co najmniej dwustu propozycji i ocenili każdą z nich w skali od 1 do 10. O zwycięstwie decydowała suma głosów. Skład Komisji Konkursowej to:

  • Łukasz Pieter – Dyrektor Muzyczny Radia ZET, 
  • Michał Hanczak – dziennikarz muzyczny Radia Eska, 
  • Kasia Moś – wokalistka, reprezentantka Polski na Eurowizji 2017, 
  • Konrad Szczęsny – dziennikarz serwisu viva.pl, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska oraz 
  • Piotr Klatt – dziennikarz muzyczny związany z Radiem Dla Ciebie i producent programów muzycznych, zastępca dyr. Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP

Kim jest Luna?

Luna (Aleksandra Katarzyna Wielgomas) ma 24 lata i studiuje Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim. Śpiewa, gra na skrzypcach i fortepianie, pisze i komponuje utwory muzyczne. Jest również instruktorem jogi. Sztuka, filozofia, moda i astrologia to jej największe pasje. W 2023 roku Luna rozpoczęła współpracę z producentami z Wielkiej Brytanii i Szwecji, w ramach której stworzyła piosenki dla siebie i dla artystów zagranicznych. Jej „Subterranean” nagrane z dj Miss Monique i Avira ma ponad 3 miliony odtworzeń.

68. Konkurs Piosenki Eurowizji – gdzie transmisja?

Konkurs Piosenki Eurowizji 2024 odbędzie się w szwedzkim Malmo w dniach 7, 9 i 11 maja 2024 roku.  W 68. edycji udział weźmie 37 krajów.W 2023 roku Eurowizję w Liverpoolu wygrała reprezentantka Szwecji Loreen z utworem „Tattoo”. Wszystkie koncerty tegorocznej edycji konkursu będzie można obejrzeć bez komentarza na YouTube. W TVP1 i TVP Polonia konkurs ma skomentować po 5 latach przerwy Artur Orzech, który wrócił po zmianach do współpracy z nadawcą publicznym. Koncerty w Szwecji poprowadzą Malin Åkerman i Petra Mede, która po raz trzeci będzie gospodynią konkursu odbywającego się w tym kraju.