„Marsz Miliona Serc” w TV i internecie. Jak relacjonowały to największe media?

  • Internet
  • Telewizja
  • Polsat
  • TVN Warner Bros. Discovery
  • TVP
Autor: rafs

W Warszawie dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi odbył się „Marsz Miliona Serc”.

Demonstracja organizowana jest przez Koalicję Obywatelską, ale uczestniczyli w niej także politycy związani z innymi ugrupowaniami opozycji sejmowej. Na scenie przemawiali między innymi współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Marsz z transmisją także na głównej antenie TVN

Transmisja z marszu była dostępna także na głównej antenie TVN. Tam przekaz rozpoczęto o godzinie 12:00. Początkowo logiem ekranowym i paskiem informacyjnym TVN24, jednak po kilku minutach zmieniono przekaz na czysty, bez grafik, tylko z belkami. W otwartej telewizji wydarzenie było transmitowane do godziny 15:59. Potem wyemitowano „Co za tydzień!”, „Kuchenne rewolucje” i „Bitwa o dom”.  W TVN24 o 18:00 wyemitowano specjalne wydanie „Loży prasowej”, a o 20:30 stacja nada obszerny skrót marszu. Stacja nie nadawała na żywo konwencji Prawa i Sprawiedliwości, jednak przekaz z niej był dostępny w ramach płatnej usługi TVN24 GO. Skróty będą wyemitowane o 17:45 i 19:00.

fot. TVN/Player

Polsat News emitował marsz bez żadnych przerw w ramach „wydania specjalnego”. Transmisja była na pełnym ekranie przez około godzinę, do momentu, w którym rozpoczęła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach. Wtedy nastąpiło podzielenie ekranu.Wcześniej goście w ramach „Czterech Stron Prasy” komentowali wydarzenia towarzyszące demonstracji. Stacja należąca do Zygmunta Solorza emitowała wydarzenie w Warszawie, korzystając ze zdjęć organizatora i własnych kamer.

fot. Polsat News/Polsat Box Go

Tematy dotyczące marszu Koalicji Obywatelskiej i konwencji partii rządzącej poruszano w materiałach reporterów na antenie Wydarzeń 24. Kanał oferuje alternatywną ramówkę względem głównych stacji informacyjnych, pozbawioną bezpośrednich relacji reporterskich.

TVP Info, konwencja PiS i „wiec Tuska”

Kierowana przez partię rządzącą telewizja TVP Info nie relacjonowała na żywo demonstracji w Warszawie. Na pasku informacyjnym emitowano doniesienia policji o frekwencji podczas marszu. W serwisach przed marszem poświęcono czas pani Joannie, która nie została zaproszona przez organizatorów. Nadawca określił, tak jak partia rządząca, marsz jako „wiec Tuska”. Telewizja nie wyemitowała bezpośrednio żadnego z wystąpień na demonstracji, mimo że konwencja Prawa i Sprawiedliwości opóźniła się i rozpoczęła się o 13:00. Nadawca nadał program „Czym żyje świat” oraz serwis informacyjny.

fot. TVP Info/TVP VOD
fot. TVP Info/TVP VOD

Marsz w internecie

Na temat marszu prowadzono relacje tekstowe w portalach Onet, Wirtualna Polska, Interia, Gazeta.pl, a także między innymi strony związane z tytułami prasowymi – „Rzeczpospolita” i „Gazeta Wyborcza”.

Wydarzenie wygenerowało ponad 77 tysięcy wpisów na portalu X pod hasztagiem #MarszMilionaSerc. Dla porównania, hasztag konwencji PiS #BezpiecznaPolska miał ich o połowę mniej.