Minister Sienkiewicz odwołał prezesów TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. TVP Info i TVP3 już nie nadają

  • Radio
  • Telewizja
  • Polskie Radio
  • TVP
Autor: rafs

Bartłomiej Sienkiewicz przystąpił do wykonania uchwały Sejmu.

W komunikacie opublikowanym w środę, 20 grudnia ogłoszono, że minister kultury i dziedzictwa narodowego na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

W komunikacie można przeczytać, że konieczność działań wyznaczyła uchwała Sejmu RP z dnia 19 grudnia. W niej wezwano ministra do działań mających zmienić władze mediów publicznych. Minister w swoim komunikacie podkreślił również, że zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny nie ma mocy prawnej.

Decyzję wdrożono najpewniej bardzo szybko. W TVP Info do godziny 11:17 było nadawane wydanie specjalne, retransmitowane w TVP1. Następnie sygnał obu stacji przerwano, a po reklamach TVP Info nadawało zgodnie ze standardową ramówką TVP1. W TVP VOD TVP Info było niedostępne, podobnie jak TVP3, gdzie jest emitowany sygnał TVP2. Strona TVP Info w internecie jest niedostępna, następuje przekierowanie na Stronę Główną TVP. W TVP1 nie wyemitowano Wiadomości o 12:00 i 15:00, zamiast nich był emitowany bufor TVP1.

Uchwała Sejmu, w TVP protestują rotacyjnie politycy Prawa i Sprawiedliwości

Sejm na posiedzeniu we wtorek, 19 grudnia podjął uchwałę w sprawie zmian w mediach publicznych. W trakcie głosowania nie było ponad 100 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Oni udali się na Woronicza 17 i Plac Powstańców Warszawy, by wspierać pracowników Telewizji Polskiej.