Nieoficjalnie: Polsat traci Ligę Mistrzów UEFA na rzecz Canal+

  • Telewizja
  • Canal+
  • Polsat
Autor: rafs

Polsat Sport najprawdopodobniej straci swoje jedne z najważniejszych praw sportowych. Są to rozgrywki piłkarskie.

Liga Mistrzów UEFA była nadawana w Polsacie Sport od sezonu 2018/2019. O nabyciu praw poinformowano w czerwcu 2017 roku. W następnych miesiącach prezentowano szczegóły dotyczące oprawy spotkań, m.in. o emisji praw w jakości „Super HD” z nowoczesnego studia.

Sezon 2023/2024 może być ostatni w wykonaniu tej stacji. Według informacji Tomasza Włodarczyka z portalu Meczyki.pl z środy, 20 marca, Telewizja Polsat utraci te prawa. Odzyska je Canal+, który nadawał te rozgrywki od 2013 do 2018 roku.

Liga Mistrzów UEFA
fot. Canal+

Spółka przejęła prawa po połączeniu się platformy Cyfra+ z „n”, a w następnym przetargu ponownie je pozyskała. Nowa umowa ma obowiązywać w latach 2024-2027.

Telewizji Polsat podczas posiadania praw wielokrotnie zarzucano niską jakość komentarza oraz ekspertów w studiu. Wśród „najsłynniejszych” komentarzy wymienia się Marcina Feddka mówiącego o „porażeniu mózgowym” formacji atakującej Manchesteru United oraz Bożydara Iwanowa, który mówił o piłkarzu Oshimenie, że jest „terrorystą” i „boiskowym zamachowcem”.

Rozgrywki Ligi Mistrzów UEFA od nowego sezonu przejdą reformę – zlikwidowana zostanie faza grupowa na rzecz fazy ligowej, w której po rozlosowaniu miejsc czołowych drużyn z koszyków zostaną do nich komputerowo dobrani rywale. W ten sposób drużyny rozegrają 8 kolejek.

Polsat może mieć inne prawa UEFA

Portal Meczyki.pl jednocześnie informuje, że Telewizja Polsat nie zostanie z pustymi rękoma. Stacja ma wywalczyć prawa do transmisji Ligi Europy i Ligi Konferencji. One by obowiązywały podobnie jak w przypadku Ligi Mistrzów na trzy sezony, w latach 2024-2027. Tam również ma obowiązywać nowa formuła fazy ligowej. Polsat już posiadał prawa do Ligi Europy w latach 2009-2013, a także od 2018 do 2021 roku. Potem przejęła je platforma streamingowa Viaplay.

Liga Mistrzów UEFA w Polsacie

Polsat posiadał prawa do Ligi Mistrzów w latach 2018-2024. Wcześniej, bo od 2009 do 2013 roku stacja posiadała sublicencję na emisję jednego meczu w tygodniu w telewizji otwartej, a od 2001 do 2006 prawa do transmisji w telewizji kodowanej.  W bieżącym sezonie nikt nie posiada praw do emisji Ligi Mistrzów w telewizji otwartej, ponieważ Telewizja Polska nie zakupiła sublicencji. Ostatnia skończyła się po sezonie 2022/2023. Polsat posiada prawa do emisji w darmowej telewizji, ale najpewniej wykorzysta je dopiero przy emisji meczu finałowego.