Niepublikowane nagrania z akcji gaszenia pożaru katedry Notre Dame w National Geographic

  • Telewizja
Autor: mbog

Godzinny dokument „Notre Dame w ogniu” minuta po minucie prześledzi wydarzenia z 15 kwietnia 2019 roku – pożaru 856-letniej Katedry. W programie National Geographic pojawią się niepublikowane wcześniej nagrania oraz relacje strażaków.

W kwietniu oczy całego świata w jednej chwili zwróciły się w stronę Paryża, gdzie buchające w niebo płomienie pochłaniały jedną z najbardziej znanych budowli na świecie – katedrę Notre Dame. Tego dnia powstały setki godzin materiału filmowego, zapisanego w telefonach turystów, mieszkańców Paryża i w kamerach strażaków oraz policjantów, którzy brali udział w akcji gaśniczej. Kanał National Geographic połączył wyselekcjonowane nagrania z wywiadami i rekonstrukcjami 3D, aby na ich bazie precyzyjnie odtworzyć wydarzenia z kwietnia w specjalnym dokumencie „Notre Dame w ogniu”.

Godzinny dokument da widzom pełen dostęp do wnętrza płonącej katedry i pozwoli uczestniczyć w akcji ratunkowej paryskich strażaków. Dokument śledzi decyzje podejmowane natychmiast po pierwszym alarmie z czujnika dymu, który miał miejsce podczas wieczornej mszy. Kamery są na miejscu od kluczowych pierwszych chwil, przez siedmiogodzinną walkę o uratowanie katedry aż po następny poranek, kiedy śledczy wchodzą do Notre Dame, aby ocenić skalę zniszczeń i znaleźć odpowiedź na pytanie, co było przyczyną tego niewyobrażalnego zdarzenia.

Notre Dame w ogniu
„Notre Dame w ogniu” – fot. National Geographic

Film „Notre Dame w ogniu” został wyprodukowany przez Galaxie Presse dla National Geographic. Reżyserami dokumentu byli Simon Kessler, Fabrice Gardel i Josselin Mahot. Natomiast Thierry Caillibot pełnił funkcje producenta wykonawczego.

„Notre Dame w ogniu” będzie można zobaczyć w niedzielę, 15 września o godzinie 22:00 na kanale National Geographic.