Nobel dla Olgi Tokarczuk – wyjazdowe Fakty RMF FM ze Sztokholmu

  • Radio
  • Grupa RMF
Autor: mbog

10 grudnia, we wtorek – w dniu wręczenia Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk – w radiu RMF FM pojawią się specjalne wydania serwisu informacyjnego. Tego dnia popołudniowe „Fakty RMF FM” będą prezentowane sprzed Filharmonii w Sztokholmie.

Do Sztokholmu pojedzie wóz satelitarny oraz dziennikarze i producenci. Relacje przygotuje szefowa redakcji kulturalnej Katarzyna Sobiechowska-Szuchta, a także dziennikarze rozgłośni Mateusz Chłystun oraz Michał Dukaczewski. Specjalne wyjazdowe wydania „Faktów RMF FM” będą emitowane co godzinę, od 14:00. Poprowadzi je Tomasz Staniszewski.

Proponujemy słuchaczom uczestniczenie w tym niezwykłym wydarzeniu przenosząc ich jak najbliżej miejsca, gdzie będą działy się ważne fakty dla polskiej kultury – powiedział Marek Balawajderna co dzień informacje nadawane są z Kopca Kościuszki, ale 10 grudnia emitować je będziemy sprzed Filharmonii w Sztokholmie, w której o 16:30 zacznie się ceremonia wręczenia Nagród Nobla.

W Szwecji będziemy oczywiście kilka dni wcześniej, na miejscu porozmawiamy z tłumaczami i wydawcami Olgi Tokarczuk, współautorami jej międzynarodowego sukcesu. We wtorek, 10 grudnia przed południem odwiedzimy Muzeum Noblowskie w Sztokholmie, szukając w nim pamiątek po polskich noblistach. Ruszymy też śladami Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej przypominając ich sztokholmskie ścieżki, zabawne anegdoty z gali i bankietów, przywołamy też atmosferę tamtych grudniowych dni w 1980 i 1996 roku – poinformowała Katarzyna Sobiechowska-Szuchta.

We wtorek od popołudnia dziennikarze będą relacjonować wydarzenia z Filharmonii w Sztokholmie, w której o godzinie 16:30 zacznie się ceremonia wręczenia Nagród Nobla, a potem sprzed Ratusza, w którym po 19:00 rozpocznie się noblowski bankiet. Natomiast w czwartek, 11 grudnia noblistka będzie specjalnym gościem „Faktów RMF FM”.

Portal informacyjny rozgłośni – RMF24.pl na bieżąco będzie informować o wydarzeniach w Szwecji w specjalnym raporcie. Redakcja między innymi przypomni polskich laureatów nagrody Nobla, a także przedstawi postać fundatora nagrody – Alfreda Nobla.

Logo RMF FM

RMF FM

Ogólnopolska stacja radiowa uruchomiona 15 stycznia 1990 roku. Początkowo retransmitowała sygnał francuskiego Fun Radio. Założycielem i pierwszym prezesem radia był Stanisław Tyczyński. Rozgłośnia nadaje w formacie AC (Adult Contemporary) – na antenie pojawiają się różne gatunki muzyki, od lat 70. po współczesne.