„Operacja Mincemeat” z Colinem Firthem już od 31 maja w serwisie Premiery Canal+

rafs

Już 31 maja w serwisie Premiery Canal+ zadebiutuje „Operacja Mincemeat”. Jest to powieść o największym oszustwie II wojny światowej z Colinem Firthem i Matthew Macfadyenem w rolach głównych.

Jak przemycić ponad 100 tys. żołnierzy z punktu A do punktu B, tak żeby wróg tego nie zauważył? Właśnie takie pytanie stanęło przed dowódcami aliantów w 1943 roku. Dwaj najbardziej kreatywni oficerowie – Montagu (Firth) i Cholmondeley (Macfadyen) – wpadli na pomysł nie tyle odważny, co nawet szalony. Nakłonili dowództwo do podrzucenia hitlerowcom zwłok nigdy nieistniejącego „szpiega”. Ten niósł tajne dokumenty mówiące o planowanym ataku na Sardynię. Prawdziwy desant miał odbyć się na innej włoskiej wyspie – Sycylii. Co może pójść nie tak? Film Johna Maddena pokazuje, że niemal wszystko – od logistyki po… wybór odpowiednich zwłok.

Produkcja opisuje wszystkie kulisy operacji wojsk alianckich, nie zapominając przy tym o budowaniu napięcia niezbędnego dla tego typu filmów. Wysiłki w dążeniu do wyprzedzenia przeciwnika o kilka kroków są portretowane przez Firtha i Macfadyena. Chemia oraz zdrowa rywalizacja między tymi bohaterami jest bardzo widoczna.

„Operacja Mincemeat” jest również wyjątkową i absurdalną historią pomysłu, który miał zmienić bieg wojny, ryzykując przy tym życiem wielu ludzi. To pełen akcji i zabawnych momentów film o żołnierzach, których rzadko widujemy na ekranie – toczących wojnę w ukryciu, świadomych tego, że żadne ich działanie nie gwarantuje pewności i gwarancji sukcesu.

Adaptacja książki

Film opiera się na książce Bena Macintyre’a, wydanej w 2010 roku o tym samym tytule. Jej autor był także konsultantem reżysera. Za kamerą stanął John Madden, nominowany do Oscara za reżyserię filmu „Zakochany Szekspir” (w którym również pracował z Colinem Firthem) oraz autor m.in. produkcji „Sama przeciw wszystkim”. Autorką scenariusza jest Michelle Ashford – mająca na swoim koncie m.in. pracę przy hitowym serialu „Pacyfik” czy „Masters of Sex”. Głównym bohaterom na ekranie towarzyszą m.in. Kelly Macdonald („To nie jest kraj dla starych ludzi”, „Zakazane imperium”), Jason Isaacs (seria „Harry Potter”, „Patriota”), czy Paul Ritter (rewelacyjny w „Czarnobylu”), dla którego była to ostatnia rola przed śmiercią.

Widzowie serwisu „Premiery Canal+” będą mogli obejrzeć film „Operacja Mincemeat” już od 31 maja.