Orędzia przedwyborcze w Telewizji Polskiej. Przed marszałkiem Senatu komunikat TVP

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Telewizja Polska nadała orędzia pierwszej i trzeciej osoby w państwie.

TVP, tak jak TVN24 i Polsat nadały orędzia prezydenta Andrzeja Dudy i marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego. Na antenach TVP1 i TVP Info oba wystąpienia zostały przedzielone blokiem reklamowym. Przed oświadczeniem Marszałka Senatu wyemitowano „Komunikat Telewizji Polskiej S. A.”.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, Telewizja Polska S.A. ma obowiązek nadania wystąpienia Marszałka Senatu.

Telewizja Polska S.A. informuje, że treść wystąpienia Marszałka Senatu zawiera agitację i polemikę wyborczą, naruszając w ten sposób § 5 rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 21 sierpnia 1996 r. w sprawie trybu postępowania w związku z prezentowaniem i wyjaśnianiem w publicznej radiofonii i telewizji polityki państwa przez naczelne organy państwowe.

Przywołany przepis służy ochronie przed nadużywaniem przez osoby sprawujące kluczowe funkcje w Państwie prawa do prezentowania i wyjaśniania polityki państwa w okresie kampanii wyborczej.

Treść wystąpienia Marszałka Senatu stanowi naruszenie zasady równości komitetów wyborczych w prezentowaniu bezpłatnych materiałów wyborczych na antenach Telewizji Polskiej S.A.

Jednocześnie informujemy, że w trosce o zachowanie powagi Państwa zdecydowaliśmy się na wyemitowanie powyższego wystąpienia.

Zaznaczamy, że na podstawie § 4 powołanego rozporządzenia, Telewizja Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść wystąpienia Marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego.

fot. TVP Info/TVP VOD

Dodajmy, że na antenach TVN24, głównego Polsatu i Polsat News orędzia przedzieliła odpowiednio zapowiedź Moniki Olejnik i identy stacji. Nie było żadnych bloków reklamowych.

Wieczory wyborcze w polskich stacjach telewizyjnych

Główni nadawcy telewizyjni – TVP, Polsat i TVN przygotowały wieczory wyborcze w niedzielę, 15 października. W ich trakcie będzie można obejrzeć pierwsze reakcje na wyniki sondażu exit-poll IPSOSu. Transmisje będą trwały do późnych godzin nocnych. Będą one również dostępne za darmo w internecie.