Wielkanoc w RMF Classic

„Piosanki” Artura Andrusa oraz muzyczne dedykacje. Wielkanoc w RMF Classic

mbog

Tym razem Wielkanoc w RMF Classic upłynie pod hasłem „z nadzieją na lepsze dni…”. Rozgłośnia informuje, że dziennikarze stacji przygotowali dla słuchaczy ofertę, która z jednej strony skłaniać będzie do refleksji, z drugiej pozwoli oderwać się od zmartwień.

W Wielki Piątek po godzinie 17:00 RMF Classic wyemituje rozmowę z dominikaninem, ojcem Jackiem Szymczakiem o przeżywaniu Drogi Krzyżowej i duchowym przygotowaniu do Świąt w kwarantannie. Natomiast po godzinie 21:00 słuchacze rozgłośni będą mogli posłuchać utworu „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego. Partie wokalne w tym nagraniu wykonują: Sonya Yoncheva i Karine Deshyes, a artystkom towarzyszy Ensemble Amarillis pod dyrekcją Helodse Gaillard i Violaine Cochard.

W sobotę, 11 kwietnia przed południem stacja zaprasza na audycję „Sztuka – z widokiem z okna”. Będzie to powieść o malarzach, którzy siedząc w domach czy pracowniach malowali to, co widzieli za oknem. Następnie dziennikarze przedstawią przykłady na zabicie wolnego czasu zaczerpnięte ze słynnych filmów. Popołudniu pojawią się opowieści o słynnych pustelnikach, pustelniach i innych miejscach odosobnienia. Natomiast wieczorem w ramach cyklu „Muzyka spod igły” będzie można posłuchać „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu orkiestry Musica Aeterna i chóru The New Siberian Singers pod batutą greckiego dyrygenta Teodora Currentzisa.

Wielkanoc rozpocznie się od przeglądu piosenek, które mogą kojarzyć się z pisankami. Na „Piosanki” zaprasza Artur Andrus wraz z gośćmi, takimi jak Alicja Majewska, Kuba Badach i Jacek Wójcicki. W porze obiadu pojawi się rozmowa z Wiką Filipowicz, autorką książki „Wielka historia od kuchni”. Będą to opowieści o kulinarnych upodobaniach słynnych władców. Popołudniu będzie można posłuchać opowieści podróżników o świętach na Tasmanii oraz wspomnienia przyjaciół o Agnieszce Osieckiej. Dzień zakończy „Operowa niedziela” z utworami Andrea Bocellego z albumu „Si”.

W poniedziałek przed południem RMF Classic przypomni rozmowę z Krzysztofem Pendereckim, zarejestrowaną podczas spaceru po słynnym ogrodzie zmarłego niedawno kompozytora. Tuż po tej rozmowie program specjalny z Waszyngtonu, skąd korespondentka RMF Classic opowie o sytuacji, w jakiej Amerykanie zmuszeni są spędzać obecne Święta Wielkanocne. O godzinie 17:00 rozpocznie się audycja dedykowana pracownikom służby zdrowia. W „Jest nadzieja w Was” pojawią się muzyczne dedykacje od znanych artystów, a także od słuchaczy stacji.

Logo RMF Classic

RMF Classic

Stacja ponadregionalna nadająca m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu. Prezentuje muzykę poważną, filmową i piosenki poetyckie. Rozgłośnia rozpoczęła nadawanie w nocy z 26 na 27 października, kiedy zamilkł nadajnik lokalnej stacji Opera FM - poprzednika RMF Classic, emitującego wyłącznie arcydzieła mistrzów opery.