Polskie Radio i „Niepodległa” uruchomiły serwis poświęcony Bitwie Warszawskiej

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: mbog

Portal PolskieRadio.pl oraz Biuro Programu Niepodległa przygotowały specjalny serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku, w setną rocznicę tego wydarzenia. Strona jest multimedialną i interaktywną podróżą po historii Polski, Europy i świata.

Narracja strony wciąga użytkownika w atmosferę tamtych dni przeprowadzając go przez najistotniejsze wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej, pokazując najważniejsze postaci, procesy oraz skutki Bitwy Warszawskiej. Czytelnicy zobaczą i usłyszą, jak wyglądały fake newsy rozpowszechniane przed stu laty oraz o czym myśleli uczestnicy Bitwy.

Serwis został przygotowany z myślą o odbiorcach w kraju i za granicą, dlatego użytkownik wzbogaci się nie tylko o wiedzę dotyczącą samej bitwy, ale także genezy wydarzeń roku 1920 z uwzględnieniem I wojny światowej, rewolucji październikowej i wojny polsko-bolszewickiej. W kolejnych rozdziałach pozna najważniejsze postacie i motywacje obu stron konfliktu.

Serwis wzbogacony jest o unikatowe nagrania z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Ponad 30 nagrań głosów uczestników tamtych wydarzeń pozwala poznać historię z indywidualnej perspektywy zarówno żołnierzy na froncie, osób, które podejmowały najważniejsze decyzje – jak Kazimierz Sosnkowski, Maxime Weygand czy wreszcie osób cywilnych, które stanęły do walki o ojczyznę. Na stronie nie brakuje również archiwalnych filmów oraz fotografii.

O merytoryczną poprawność projektu zadbał prof. Grzegorz Nowik, badacz wojny polsko-bolszewickiej. Projekt powstał przy współpracy Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Specjalny serwis dostępny jest pod adresem: www.bitwa1920.gov.pl.