Polskie Radio uruchomiło serwis specjalny o bitwie pod Monte Cassino

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: mbog

W związku 75. rocznicą bitwy pod Monte Cassino, Polskie Radio przygotowało specjalny serwis internetowy.

Na stronie internetowej opublikowano dźwięki z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Można posłuchać wypowiedzi świadków oraz uczestników bitwy o Monte Cassino, a także innych bitew w kampanii włoskiej. O tamtych wydarzeniach mówią m.in. gen. Władysław Sikorski, gen. Władysław Anders, żołnierze 2 Korpusu Polskiego oraz cywile oraz ludzie uratowani od śmierci w sowieckich łagrach.

Ponadto Polskie Radio udostępnia wcześniej nieznane zdjęcia Ignacego Jaworowskiego – fotografa 2 Korpusu Polskiego. Z ocalałych klisz można prześledzić szlak armii Andersa – od Tatiszczewa do Włoch. W serwisie specjalnym zaprezentowano również nagrania z osobami, które dzięki amnestii odzyskały wolność, trafiły do armii Andersa i wraz z nią opuściły Związek Radziecki.

W serwisie specjalnym można znaleźć także nagrania wideo, w których historycy omawiają wydarzenia z okresu II Wojny Światowej. Opowiadają też o losach żołnierzy-zesłańców, walkach oraz latach powojennych, kiedy to komunistyczne władze skazały ich na zapomnienie. Natomiast generała Władysława Andersa wspomina w specjalnej rozmowie jego córka – Anna Maria Anders.