Polskie rozgłośnie nadadzą „Give Peace A Chance” w drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie

  • Radio
  • Eurozet
  • Grupa RMF
  • Polskie Radio
Autor: rafs

W sobotę, 24 lutego o godzinie 9:45 stacje grup RMF i Eurozet wyemitują utwór „Give Peace a Chance” Johna Lennona. W tym roku do akcji dołączy również Polskie Radio.

To symboliczny gest solidarności z narodem ukraińskim, a także wyraz sprzeciwu wobec wojny i okrucieństwa wojsk rosyjskich. W sobotę przypada druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Akcja ta jest wspólną inicjatywą komercyjnych nadawców w Polsce – Grup Eurozet, RMF i Grupy Radiowej Time. W trzeciej edycji akcji dołączy Polskie Radio. Publiczny nadawca nie uczestniczył w tym przedsięwzięciu po wybuchu wojny w 2022 roku, a także w pierwszą rocznicę w 2023.

„Wspólna emisja o jednej porze protest songu „Give Peace A Chance” na antenach stacji radiowych to symboliczne przypomnienie słuchaczom w całej Polsce o trwającej od dwóch lat okrutnej wojnie za naszą wschodnią granicą. To pokazanie jedności i głośnego sprzeciwu wobec rosyjskiego barbarzyństwa i imperializmu putinowskiej Rosji. To w końcu symboliczny gest solidarności i wsparcia świata radiowego dla narodu ukraińskiego w tym trudnym dla niego czasie.” – mówią nadawcy.

Akcję emitowania utworu Johna Lennona zainicjowało niemieckie Radioeins. Piosenkę wyemitowało one, razem ze 150 stacjami radiowymi w Europie, w tym z radiem ukraińskim w piątek, 4 marca 2022 roku o 8:45. Wśród stacji były między innymi RMF FM, Radio Zet, Radio 357, Radio Nowy Świat, VOX FM.

O utworze „Give Peace A Chance”

„Give Peace A Chance” to utwór nagrany przez Johna Lennona w lipcu 1969 roku. Powstał podczas sesji w hotelu na Bahamach jako wyraz sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie. Z czasem piosenka stała się kultowym, antywojennym hymnem przywoływanym w czasie różnych konfliktów zbrojnych.