Polsko-niemiecki film wojenny „Dezerter” na Epic Drama

  • Telewizja
Autor: mbog

W sobotę, 12 września Epic Drama pokaże pierwszą część polsko-niemieckiej produkcji „Dezerter”. Większość zdjęć powstała w Polsce, a ekipa przy nim pracująca to w przeważającej części Polacy.

„Dezerter” to ekranizacja kontrowersyjnej powieści Siegfrieda Lenza. Książka, na kanwie której powstał film, została napisana w 1951 roku. Jednak opublikowano ją dopiero w 2016 roku, dwa lata po śmierci autora. Historia Niemca, który dezerteruje z Wermachtu, okazała się wcześniej zbyt trudnym tematem, by zyskać zainteresowanie wydawców.

Akcja filmu zaczyna się latem 1944 roku. Walter, młody, niemiecki żołnierz, walczy w wojnie, która jest już przegrana. Jedzie właśnie na front wschodni, kiedy jego pociąg zostaje wykolejony na skutek wybuchu. Walter żyje – i zamiast do Rosji trafia do niewielkiego oddziału walczącego z partyzantami w polskich lasach. Wkrótce musi wybierać między obowiązkiem i wykonywaniem brutalnych rozkazów sadystycznego dowódcy, a głosem sumienia. W dodatku Walter zakochuje się w polskiej partyzantce, Wandzie, która zachodzi z nim w ciążę.

Twórcami filmu są Florian Gallenberger, laureat Oscara i Bernd Lange. Za zdjęcia do filmu jest odpowiedzialny Artur Reinhart. Muzykę napisał Antoni Komasa-Łazarkiewicz. W główne role wcielają się: Jannis Niewohner, Małgorzata Mikołajczak, Sebastian Urzendowsky, Bjarne Madel i Katharina Schuttler.

Wanda (Małgorzata Mikołajczak)
Polka wcieliła się w rolę Wandy – fot. Epic Drama

Pierwszą część filmu „Dezerter” będzie można zobaczyć w sobotę, 12 września o godzinie 21:30 na Epic Drama. Druga część pojawi się tydzień później o tej samej godzinie.