Ruszył specjalny portal Telewizji Polskiej poświęcony zmianom w NTC w 2022 roku

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

Telewizja Polska rozpoczęła kampanię informującą o zmianie systemu emisji telewizji naziemnej, która ma nastąpić w 2022 roku. W tym celu publiczny nadawca uruchomił specjalny serwis internetowy.

Strona telewizjanaziemna.pl to kompendium wiedzy o zmianach w NTC w 2022 roku. Czytelnicy mogą znaleźć informacje między innymi o terminie przełączenia na DVB-T2/HEVC w Polsce, czy też korzyściach z tego wynikających. Zaprezentowano również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, np. na czym polega zmiana standardu nadawania NTC i jak odbierać programy w telewizji naziemnej w nowym standardzie.

Na portalu znalazły się również informacje dotyczące kanału TVP 4K. Telewizja Polska informuje, jak odbierać tę stację i jaki sprzęt jest potrzebny, aby móc oglądać kanał w jakości UHD z anteny naziemnej. Ponadto omówiono, co to jest telewizja hybrydowa oraz co udostępniono w ramach platformy HbbTV Telewizji Polskiej.

Zmiany w telewizji naziemnej

Państwa Członkowskie Unii Europejskiej zostały zobligowane do zwolnienia pasma 700 MHz (694-790 MHz) na potrzeby technologii 5G i usług szerokopasmowego internetu. W pierwszej połowie 2022 roku nastąpi przełączenie systemu emisji naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Pierwszy etap będzie miał miejsce 28 marca, a kolejne: 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca.

Emitel prowadzi szereg emisji eksperymentalnych w DVB-T2/HEVC. 90% populacji kraju ma dostęp do multipleksu Telewizji Polskiej, w którego ofercie jest m.in. kanał TVP 4K (do 11 sierpnia). W Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku można odbierać multipleks TVN Grupa Discovery. Natomiast w Szczecinie prowadzone są testy nadawania sygnału DVB-T2, na które pozwolenie pozyskał Michał Winnicki. Ponadto w Warszawie i Wrocławiu jest dostępny multipleks Telewizji Polsat i BCAST.