Premierowy spektakl „Bezkrólewie” w Teatrze Telewizji

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

TVP 1 w poniedziałek, 27 kwietnia w ramach Teatru Telewizji pokaże spektakl „Bezkrólewie”. Reżyserem jest debiutujący w cyklu Jerzy Machowski.

Bohaterowie „Bezkrólewia” przynależą do dwóch różnych światów. Z jednej strony są to młody Kolo oraz jego starsi koledzy Gostek i Glans, którzy opuścili stolicę po śmierci króla. Z drugiej młoda Justyna i jej rodzice. Trzech wędrowców w drodze do granicy państwa zatrzymuje się u spokojnie żyjącej rodziny. Ich niespodziewane przybycie oraz wiadomość o bezkrólewiu wprowadza chaos i niepokój. W tym podzielonym świecie pojawia się też miłość, która przezwycięża wszelkie podziały.

Spektakl ma nawiązywać do staropolskiego teatru. Opowiada w lekkiej formie o najważniejszych dla Polaków sprawach. W sztuce pojawiają się nawiązania do wspólnoty narodowej oraz wydarzeń z ostatnich kilku dekad. Jak informuje nadawca, reżyser połączył romantyczny patos z farsą, tworząc w ten sposób obraz obecnego świata.

W obsadzie znaleźli się: Krzysztof Szczepaniak, Edyta Januszewska, Andrzej Mastalerz, Joanna Jeżewska, Redbad Klynstra-Komarnicki i Marcin Kwaśny. Autorem adaptacji sztuki Wojciecha Tomczyka jest Jerzy Machowski, który jako reżyser teatralny debiutował w Teatrze Miejskim w Gliwicach w lutym 2017 roku „Niezwykłym lotem pilota Pirxa”. Inscenizował również koncerty muzyki współczesnej, w tym kantaty Ignacego Zalewskiego: „Missa sine nomine” i „Stabat Mater”.

Spektakl „Bezkrólewie” będzie można obejrzeć w poniedziałek o godzinie 21:00 w TVP 1.