Protestujący w TAI obawiają się likwidacji placówki przy Placu Powstańców Warszawy

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Protestujący na Placu Powstańców Warszawy nie ustępują w działaniach.

Wybrany przez Radę Mediów Narodowych „prezes Telewizji Polskiej” Michał Adamczyk oraz „szefowie TAI” Samuel Pereira i Marcin Tulicki wystosowali list opublikowany na przetrzymywanym przez stare władze profilu TVP Info na portalu X.

W korespondencji do „koleżanek i kolegów” snują wizję, jakoby siedziba TAI na Placu Powstańców Warszawy miałaby zostać wygaszona i sprzedana. Zwracają uwagę na to, że jest newsroom na Woronicza, a tym samym mają pretekst do wyrzucenia ich.  Głoszą masowe zwolnienia „w ramach „oszczędności””. Zaniepokojeni ludzie mają zwracać się do ekipy Adamczyka, że koszty spadną na pracowników i współpracowników TVP. Wzywają tym samym do powrotu porządku w TVP sprzed 19 grudnia 2023 roku, żeby móc między innymi zapłacić należności pracownikom telewizji wówczas rządowej.  Poniżej zamieszczamy list w wersji obrazkowej na wypadek usunięcia profilu TVP Info z portalu X.

fot. TVP Info na portalu X – profil nadal jest prowadzony przez poprzednie władze TVP

Protest o pieniądze? Ujawniono zarobki Adamczyka, Pereiry i Tulickiego

Nie brak opinii, że Adamczyk, Tulicki i Pereira bronią siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w interesie politycznym PiSu i swoich zarobków. W czwartek, 28 grudnia poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński opublikował wyniki kontroli poselskiej, jaką przeprowadził w Telewizji Polskiej. Urzędujący prezes Tomasz Sygut ujawnił zarobki Michała Adamczyka, Marcina Tulickiego, Samuela Pereiry, Rafała Kwiatkowskiego, a także Jarosława Olechowskiego. Adamczyk jako dyrektor TAI od kwietnia do końca grudnia 2023 roku miał zarobić ponad 372 tysiące złotych. Z tytułu umowy B2B już jednak ponad 1,1 miliona złotych. Pereira jako jego zastępca zarobił w tym samym okresie prawie pół miliona złotych. Ponad 400 tysięcy złotych jako zastępca Adamczyka zarobił Marcin Tulicki, z umów cywilnoprawnych 296 tysięcy złotych. Natomiast Jarosław Olechowski jako dyrektor TAI zarobił w samym 2023 roku ponad milion złotych, a jeśli doliczy się umowy cywilno prawne, to jest to prawie 1,5 miliona.  Najmniej z nich wszystkich zarobił Rafał Kwiatkowski. Jako zastępca dyrektora TAI dostał prawie 367 tysięcy złotych.

Warto również dodać, że w okupowanej siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przez byłych pracowników, wciąż ich odwiedzają politycy Prawa i Sprawiedliwości. W ostatnim dniu 2023 roku i pierwszym dniu 2024 roku był wśród nich prezes partii, Jarosław Kaczyński. 11 stycznia ugrupowanie organizuje antyrządową manifestację przeciwko zmianom w TVP i działaniom nowego rządu.

Media publiczne w stanie likwidacji. Spółki „Audytorium 17” również

Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa zostały postawione w stan likwidacji. Obecnie rządzą nimi likwidatorzy. W piątek, 29 grudnia 2023 roku minister Sienkiewicz ogłosił, że „jako kontynuacja wcześniejszego procesu”, spółki „Audytorium 17” również zostały postawione w stan likwidacji. Oznacza to ten sam proces, jak w przypadku krajowych instytucji mediów publicznych.