Puchar Sześciu Narodów w rugby w Viaplay. Pierwsze transmisje w ten weekend

  • Internet
  • Serwisy wideo
  • Viaplay
Autor: rafs

Platforma streamingowa Viaplay (NENT Group) pozyskała prawa do transmisji Pucharu Sześciu Narodów w rugby na Polskę, kraje bałtyckie i skandynawskie.

O posiadaniu praw do tych rozgrywek platforma poinformowała na swoim Twitterze we wtorek, 1 lutego. Viaplay posiada prawa do transmisji rozgrywek seniorskich oraz w kategorii do lat 20. Do 2021 roku prawa do transmisji Pucharu Sześciu Narodów posiadały kanały grupy Canal+. Ta od prawie 20 lat transmitowała te rozgrywki rokrocznie.

Pierwsze transmisje zaplanowano na weekend 4-6 lutego. Piątkowe transmisje spotkań młodzieżowców będą z angielskim komentarzem. Spotkania seniorskie w sobotę, 5 lutego i niedzielę, 6 lutego będą z polskim komentarzem. W sobotę dwa mecze skomentuje Mariusz Liedel, a w niedzielę mecz Francja – Włochy Andrzej Kopyt.

Co to Puchar Sześciu Narodów?

Puchar Sześciu Narodów to coroczne rozgrywki w rugby. Biorą w nim udział męskie reprezentacje narodowe Anglii, Francji, Irlandii, Szkocji, Walii i Włoch. Zwycięzca pucharu jest uważany za nieoficjalnego mistrza Europy. Drużyny grają pięć spotkań w pięć weekendów. Najpierw w pierwsze dwa weekendy lutego, potem w ostatni weekend lutego i w drugi i trzeci weekend marca. Za zwycięstwo przyznawane są 4 pkt, za remis 2 pkt. Dodatkowy punkt jest za 4 lub więcej przyłożeń w meczu i/lub porażkę mniej niż 7 punktami, a dodatkowe 3 pkt dla drużyny, która zdobędzie „Wielkiego Szlema”, czyli pokona wszystkie drużyny w jednej edycji. W 2022 roku odbędzie się 23. edycja turnieju w obecnym formacie. Trofeum będzie bronić drużyna Walii, która wygrała cztery z pięciu spotkań poprzedniej edycji.