Rada Mediów Narodowych zmieniła statuty TVP, Polskiego Radia i PAP

  • Radio
  • Telewizja
  • Polskie Radio
  • TVP
Autor: rafs

Piotr Gliński w ostatnim dniu urzędowania podjął decyzję o konieczności zmiany statutów mediów publicznych.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego złożył wniosek do Rady Mediów Narodowych o zmianę statutów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. O wnioskowanej zmianie poinformowała Wirtualna Polska 27 listopada. Jego zmiana dotyczy sytuacji, w której spółki byłyby w stanie likwidacji.

To jeden z planów ugrupowań opozycyjnych na przejęcie mediów publicznych. Wtedy do nich wszedłby likwidator, który sprawowałby tymczasowo władzę. Co ciekawe, spółki nie musiałyby zostać zlikwidowane. Nowy przepis stanowi, że w momencie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej zajmującej się obsługą prawną. Do składania oświadczeń wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów. Jeden z nich jest członkiem ostatniego zarządu.

Zmianę na swoim posiedzeniu w poniedziałek, 27 listopada przegłosowała Rada Mediów Narodowych. Oddano 3 głosy za i 2 przeciw. Większość w RMN ma Prawo i Sprawiedliwość. Statuty musi jeszcze zatwierdzić Krajowy Rejestr Sądowy. Ten może zmiany zakwestionować, jeżeli zmiana statutu narusza prawo. Na to zwraca uwagę profesorka Uniwersytetu Warszawskiego, Katarzyna Bilewska.

„System mediów Tuska uruchamia kolejną nagonkę”

Zmiany skomentował sam Piotr Gliński. Minister stwierdził, że jego działania są zgodne z prawem, bo zabezpieczają pluralizm w mediach. Użytkownicy portalu X nie omieszkali się jednak dodać informacji kontekstowych pod wpisem byłego już urzędnika państwowego. W nich nie brakuje opinii, jakoby Gliński miał podjąć próbę zabezpieczenia wpływów PiS na media publiczne po odejściu od władzy. Zauważają także, ze zmiany w statutach nie mają wyższości nad ustawą o KSH.

TVP boi się o przyszłość mediów publicznych

Nadawca publiczny w odpowiedzi na oświadczenie RMN kilka tygodni temu uruchomił po raz kolejny infolinię pod numerem telefonu 22 50 70 410, a także adres e-mail wolnoscslowa@tvp.pl. Oczekuje on, że widzowie staną w obronie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. TVP Info prezentuje maile i telefony na swojej antenie. Akcja powstaje, gdy politycy obecnej opozycji stwierdzą, że należy zlikwidować media publiczne. Zwykle trwa kilka tygodni, po czym jest wygaszana. Do akcji dołączyły także spoty, w których pracownicy telewizji narodowej pokazują, co będzie, jeśli PiS straci pieczę nad Telewizję Polską.