Raport omediach.info

W maju w TVP przewaga polityków rządzących nad opozycją. W TVN i Polsacie większa różnorodność

  • Raporty
  • Telewizja
  • Tylko u nas
  • Polsat
  • TVN Warner Bros. Discovery
  • TVP
Autor: rafs

W maju w programie „Gość Wiadomości” widzowie mogli oglądać głównie polityków Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast w programach publicystycznych Polsatu News i TVN24 można było dostrzec większą różnorodność w doborze gości. Oto raport programów publicystycznych z maja.

Dane statystyczne programu „Gość Wiadomości”

Po miesiącu przerwy ponownie politycy Prawa i Sprawiedliwości gościli najczęściej w programie publicystycznym TVP INFO. Na 43 gości, 24 pochodziło z tego ugrupowania. To stanowi 55,8% ogółu. Jest to największa liczba gości z partii rządzącej odnotowana w historii pomiaru (do tej pory było to 23 gości w styczniu). Nie jest to jednak największy odsetek procentowy. 8 gośćmi byli publicyści, 4 pochodziło z partii Nowoczesna, co jest rekordem tej partii w historii pomiaru.  2 gości było z Platformy Obywatelskiej i ruchu Kukiz’15. Trzech gości nie zostało zakwalifikowanych do żadnej z kategorii. Nie odnotowano żadnego gościa z klubu PSL-UED.

Dane statystyczne programu „Fakty po Faktach”

W TVN24 mogliśmy głównie oglądać osoby nie należące do żadnego z ugrupowań. Pośród 88, było ich 35. Jest to największa ich ilość w historii pomiaru. 26 gości było ekspertami, 10 pochodziło z Platformy Obywatelskiej. Ośmiu gości było z Prawa i Sprawiedliwości, 4 z ruchu Kukiz’15, 3 z Nowoczesnej i 2 z klubu PSL-UED.

Dane statystyczne programu „Wydarzenia i Opinie”

Polsat News postawił w większości na osoby nienależące do żadnej z kategorii – na 50 gości Doroty Gawryluk, było ich 22. 9 gości należało do grona ekspertów. 10 gości było z Prawa i Sprawiedliwości, 5 z Platformy Obywatelskiej. 2 gości było z ruchu Kukiz’15 i partii Nowoczesna. Nie odnotowano żadnego gościa z klubu PSL-UED. Warto odnotować fakt, że po raz pierwszy w Polsat News gościła prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.