RMF FM wyemituje program radiowy ze stratosfery

  • Radio
  • Grupa RMF
Autor: mbog

W sobotę, 10 sierpnia radio RMF FM wyśle specjalny balon w stratosferę. W jego gondoli znajdą się między innymi głośnik i mikrofon. Jest to wspólny projekt rozgłośni radiowej oraz studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

2 sierpnia radio RMF FM uruchomiło „Kosmiczną Sekretarkę” – zaprosiła słuchaczy do nagrywania wiadomości, które chcieliby przesłać ze stratosfery całemu światu. Jury złożone z dziennikarzy wybrało te, które polecą w specjalnej kapsule na wysokość nawet 30 kilometrów. Dodatkowo znajdzie się w niej jedna z ulubionych piosenek słuchaczy RMF FM. Utworem, który przejdzie do historii jako pierwszy wyemitowany ze stratosfery będzie „Chcemy być sobą” zespołu Perfect.

Przesłania słuchaczy RMF FM oraz piosenka zostaną wysłane do stratosfery 10 sierpnia z rana. Do poniedziałku, 12 sierpnia nagrania audio i wideo zostaną sprowadzone z powrotem. Będzie można usłyszeć, jak RMF FM brzmi poza Ziemią. Wydarzenie będzie relacjonowane na antenie stacji oraz na Instagramie i Facebooku rozgłośni.

Muzyczno-naukowy eksperyment jest przygotowywany we współpracy z AGH Space Systems. Zespół działa od 2014 roku i zajmuje się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Buduje rakiety, łaziki marsjańskie, lądowniki planetarne, system pionowego startu – pionowego lądowania oraz gondole balonów stratosferycznych.

Logo RMF FM

RMF FM

Ogólnopolska stacja radiowa uruchomiona 15 stycznia 1990 roku. Początkowo retransmitowała sygnał francuskiego Fun Radio. Założycielem i pierwszym prezesem radia był Stanisław Tyczyński. Rozgłośnia nadaje w formacie AC (Adult Contemporary) – na antenie pojawiają się różne gatunki muzyki, od lat 70. po współczesne.