RMF FM

Rocznica Powstania Warszawskiego na antenie RMF FM

mbog

1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, radio RMF FM wspomni bohaterów tego wydarzenia. Dziennikarze stacji razem z harcerzami ze Związku Harcerstwa Polskiego ustawią znicze przy wszystkich miejskich tablicach upamiętniających śmierć Polaków.

W Warszawie jest obecnie około 160 charakterystycznych tablic zaprojektowanych przez rzeźbiarza Karola Tchorka. Jego projekt wygrał konkurs ogłoszony w 1948 roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Tablice to płaskorzeźby wykute w szarym piaskowcu, z krzyżem maltańskim pośrodku. Znajduje się na nich krótki opis wydarzenia, które ono upamiętnia: masową egzekucję Powstańców, rozstrzelanie mieszkańców, zbombardowanie szpitala, mord na dzieciach.

Tablica Karola Tchorka
fot. Grupa RMF

W dniu 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego razem z harcerzami ZHP RMF FM rozstawi znicze przy każdej z tych tablic. Ponadto dziennikarze stacji opowiedzą o bohaterach i wydarzeniach z nimi związanych w „Faktach RMF FM”. Rozgłośnia radiowa zaprosi także słuchaczy do dawnej pracowni Karola Tchorka, twórcy tablic, aby przedstawić, jak one powstawały.

O godzinie 17, w „Godzinę W” na antenie RMF FM rozlegną się syreny.

Logo RMF FM

RMF FM

Ogólnopolska stacja radiowa uruchomiona 15 stycznia 1990 roku. Początkowo retransmitowała sygnał francuskiego Fun Radio. Założycielem i pierwszym prezesem radia był Stanisław Tyczyński. Rozgłośnia nadaje w formacie AC (Adult Contemporary) – na antenie pojawiają się różne gatunki muzyki, od lat 70. po współczesne.