Rosja wykluczona z Konkursu Piosenki Eurowizji 2022

rafs

Europejska Unia Nadawców w komunikacie wystosowanym w piątek, 25 lutego poinformowała, że żadna z rosyjskich piosenek nie weźmie udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2022 w Turynie.

EBU opublikowała komunikat na swoich social mediach oraz na stronach internetowych.

EBU ogłosiło, że żadna z rosyjskich piosenek nie będzie uczestniczyć w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Dyrektorzy wykonawczy EBU dokonali tej decyzji po dzisiejszej rekomendacji ze strony zarządzających Konkursem Piosenki Eurowizji, na podstawie zasad wydarzenia i wartości EBU. Rekomendacja została również poparta przez Komisję Telewizyjną EBU.

Decyzja potwierdza wątpliwości w świetle bezprecedensowego kryzysu na Ukrainie. Udział rosyjskiego występu w tegorocznym konkursie mogłaby obniżyć jego reputację. Przed podjęciem decyzji EBU potrzebowała czasu, by skonsultować ich członkostwo. EBU jest organizacją apolityczną nadawców, która ma na celu podtrzymanie wartości nadawców publicznych.

Pozostajemy zorientowani na bronienie wartości kulturalnego konkursu, który promuje wymianę międzynarodową i zrozumienie, dające wspólnie publiczności świętowanie różnorodności dzięki muzyce. jednocząc Europę na jednej scenie.

Krystian Ochman reprezentantem Polski w konkursie

Krystian Ochman w sobotę, 19 lutego został reprezentantem Polski na Konkurs Piosenki Eurowizji 2022, który odbędzie się w Turynie. Piosenkarz wygrał koncert „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!” z utworem „River”. Uzyskał 51% głosów jury i widzów. Dalsze miejsca zajęła Daria i zespół Unmute. Polak wystąpi w drugim półfinale konkursu w jego drugiej części.