Rosyjska telewizja Dożd wraca do emisji programów

  • Telewizja
Autor: rafs

W poniedziałek, 18 lipca niezależna rosyjska telewizja informacyjna TV Dożd wróciła do nadawania swoich programów.

TV Dożd (pol. TV Deszcz) przerwała swoją emisję wieczorem w czwartek, 3 marca. Stacja stała się przedmiotem śledztwa Roskomnadzoru (urząd zajmujący się nadzorem Internetu, telewizji i radia). Ich zdaniem, TV Dożd oraz radio Echo Moskwy rozpowszechniały „fałszywe informacje dotyczące rosyjskiego wojska, które prowadzi działania wojenne w Ukrainie”. Prokurator generalny nakazał ograniczyć dostęp do obu stacji. Po zakończeniu emisji do stacji weszła policja, Wręczyła redakcji dwa ostrzeżenia o rozpowszechnianiu materiałów ekstremistycznych. W ostrzeżeniu pojawił się adres kanału YouTube, na którym stacja nadawała swój program.

„TV Dożd wraca na antenę!”

Emisję wznowiono w poniedziałek, 18 lipca o godzinie 20:00 czasu moskiewskiego (19:00 czasu środkowoeuropejskiego letniego) na ich kanale YouTube oraz w sieciach kablowych. Pierwszy program śledziło w Internecie na YT średnio 37 tysięcy widzów.

W oświadczeniu opublikowanym na Twitterze stacji odnotowano, że powrót TV Dożd do emisji będzie procesem stopniowym. Najpierw wznowiono emisję programów informacyjnych, a potem wrócą programy talk show. Początkowo program będzie nadawany tylko w godzinach wieczornych.

Jesienią włodarze chcą rozpocząć kolejne projekty, a przez cenzurę i represję twórcy zmuszeni byli do wyprowadzki z Rosji. Studia stacji są w Rydze (współpraca z TV3), Amsterdamie, Tbilisi (współpraca z Formula TV) i w Paryżu. Spółka została założona w Łotwie, a stacja otrzymała europejską koncesję na nadawanie programów (najpewniej jest to koncesja łotewskiego regulatora rynku mediów).

Redakcja w oświadczeniu zwraca również uwagę na brutalność rosyjskich działań wojennych w Ukrainie, dodając, że prawdziwe dane odnośnie do zabitych rosyjskich żołnierzy mogą być znacznie wyższe. Autorzy także zwracają uwagę na zatrzymanie Ilji Jaszyna, rosyjskiego opozycjonisty, który odbywa karę w areszcie. Twierdzą, że teraz bardziej niż kiedykolwiek Rosjanie potrzebują dostępu do niezależnych i prawdziwych informacji, stąd było ważnym dla nich, by wrócić do emisji programu. Stacja zaznacza, że nie będą dostępni za paywallem, a także, że strona internetowa i aplikacje zostaną przywrócone w późniejszej fazie wznowienia emisji.

O TV Dożd

Rosyjska TV Dożd jest niezależną stacją informacyjną, która powstała w 2008 roku, a swoją emisję rozpoczęła 27 kwietnia 2010 roku. Jej właścicielką jest rosyjska dziennikarka Natalia Sindejewa. Stacja głównie nadaje informacje, dyskusje i programy dokumentalne. Mottem stacji jest to, by „rozmawiać o ważnych rzeczach z tymi, którzy są dla nas ważni”. Redakcją kieruje Timur Dziadko, były dziennikarz rosyjskiej prywatnej telewizji RTVI. O stacji powstał pełnometrażowy film dokumentalny „Olać tę robotę. Dziennikarskie przygody w Rosji” w reżyserii Wery Kriczewskajej, jednej z założycielek Dożdu. Dokument jest dostępny w ramach usługi TVN24 GO.