Rozdano nagrody Grand Press 2022

  • Internet
  • Prasa
  • Radio
  • Telewizja
Autor: rafs

We wtorek, 13 grudnia na gali rozdano nagrody Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie.

W głosowaniu środowiska dziennikarskiego tytuł Dziennikarza Roku 2022 otrzymał Szymon Jadczak związany z redakcją Wirtualnej Polski. Zdobył on 97 pkt. Następne miejsca zajęli Paweł Reszka (45 pkt) i Mateusz Lachowski (43 pkt). W plebiscycie głosowało 66 polskich redakcji prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych.

Nagrody Grand Press w kategoriach

W kategorii News nagrodę Grand Press otrzymali Janusz Schwertner i Jacek Harłukowicz z Onetu za cykl: „Afera w Polskim Związku Tenisowym”.

Nagroda w kategorii Dziennikarstwo śledcze przypadła Piotrowi Świerczkowi z TVN24. Nagrodzono reportaż „Siła kłamstwa” wyemitowany w TVN24 w programie „Czarno na białym”.

Za kategorię „Publicystyka” nagrodę dostała Agnieszka Szpila z Krytyki Politycznej za materiał pod nazwą „Gdzie są te dzieci? W dupie!”. Dziennikarka na scenie przyznała, że nie może przyjąć nagrody, bo „Cytując słowa osoby, która tej przemocy dopuściła się wobec mnie, musiałabym się tego cały życie wstydzić”.  Za reportaż „Opowieść zza cienkiej czerwonej linii” nagrodę w kategorii reportażu prasowego/internetowego otrzymali Dariusz Faron i Paweł Kapusta z WP.  Z kolei za reportaż audio „Eksperyment. Radiowy serial dokumentalny” Michał Janczura z TOK FM. Natomiast za reportaż wideo/telewizyjny nagrodzono Michała Przedlackiego z „Superwizjera” za cykl reportaży wojennych z Ukrainy.

Grzegorz Wysocki z Gazety Wyborczej/Gazety.pl otrzymał nagrodę w kategorii „Wywiad” za „Jeśli nienawidzisz, to znaczy, że zostałeś pokonany”. W dziennikarstwie specjalistycznym najlepszy był cykl „Ziemia” Tomasza Ulanowskiego z „Pisma. Magazynu opinii”.  Nagrodę Bohdana Tomaszewskiego otrzymał Andrzej Janisz z Polsatu Sport za zasługi dla sportowego dziennikarstwa radiowego, rzetelność, uczciwość, bezstronność i niezależność. Grand Press Economy otrzymał Marek Chądzyński z 300gospodarka, a Grand Press Digital portal Frontstory.pl.