Formuła 1 bezpłatnie w RTL. Co z Polską?

  • Telewizja
Autor: rafs

Formuła 1 szybko wraca do RTL. We wtorek, 19 grudnia ogłoszono, że niemiecki nadawca komercyjny RTL od 2024 roku będzie pokazywał 7 wyścigów Grand Prix Formuły 1 w sezonie w darmowej telewizji.

Wśród praw jest także emisja wyścigów sprinterskich. Sesje kwalifikacyjne będą w streamingowym RTL+. Oznacza to powrót transmisji Formuły 1 do RTL po rocznej przerwie. Do 2020 roku stacja nadawała wszystkie, a w latach 2021-2022 4 wyścigi w sezonie na podstawie sublicencji od Sky. Te prawa to efekt porozumienia strategicznego ze spółką Sky Deutschland. Na jego podstawie oprócz F1, RTL będzie mógł pokazać w swoim serwisie jeden mecz w kolejce Premier League, a w telewizji trzy multiligi z 2. Bundesligi w sezonie. W ramach wymiany praw Sky Deutschland otrzyma 2 mecze Ligi Europy lub Ligi Konferencji w tygodniu meczowym. Współpraca RTL ze Sky rozpocznie się w 2024 roku. Według informacji opublikowanych w komunikacie, ona ma być w przyszłości pogłębiona.

Transmisje Formuły 1 w RTL to dobra wiadomość dla polskich widzów nieposiadających F1 TV Pro i pakietu Viaplay. Stacja RTL jest dostępna za darmo na satelicie Astra 19,2 Wschód. Stąd ci, którzy posiadają anteny skierowane na tę częstotliwość, będą mogli obejrzeć wyścigi na swoich telewizorach.

RTL to miejsce fantastycznych wydarzeń sportowych i magicznych chwil w darmowej telewizji i streamingu. Jako lider bezpłatnej telewizji chcemy oferować najlepsze treści w telewizji linearnej i w streamingu. Partnerstwo ze Sky to duży krok w kierunku realizacji obietnicy „All Inclusive Entertainment”, co pozwala na uzupełnienie oferty fabularnej i sportowej w meczach piłkarskich, futbolu amerykańskiego i motorsportu. Jednocześnie zapewniamy maksymalny zasięg prawom Sky w telewizji i streamingumówi Stephan Schmitter, dyrektor ds. treści w RTL, przyszły dyrektor generalny RTL Deutschland.

Innowacyjne partnerstwo ze Sky pozwoli nam pokazać większej liczbie widzów niektóre z wrażeń, jakie przygotował dla nich zespół Sky Sport. Dzięki temu będą mogli zyskać wgląd do tego, co oferuje nasza subskrypcjamówi Barny Mills, dyrektor generalny Sky Deutschland.

Co z transmisjami Formuły 1 w Polsce w 2024 roku?

Według informacji przekazanych przez Viaplay Group 1 grudnia platforma ma wycofać się z polskiego rynku do połowy 2025 roku. Oznacza to, że sezon 2024 Formuły 1 Viaplay pokaże normalnie. W 2023 roku nie pokazano żadnego wyścigu w przekazie otwartym i raczej na zmiany się nie zanosi. Platforma będzie musiała znaleźć nabywcę na prawa do transmisji Formuły 1 od sezonu 2025. Najpewniej wśród potencjalnych nabywców praw będzie Polsat i Eleven Sports, którzy pokazywali wyścigi Grand Prix w latach 2007-2022. Może je jednak nabyć także Canal+, które zdobywa coraz więcej udziałów w grupie Viaplay.