Viaplay opuści Polskę do połowy 2025 roku. Są wyniki grupy za trzeci kwartał

  • Viaplay
Autor: rafs

Viaplay Group podało wyniki za trzeci kwartał 2023 roku.

Informacja o wynikach została opóźniona. Rano w środę, 29 listopada grupa poinformowała, że w związku z rozmowami z akcjonariuszami prezentacja zostaje przesunięta na czwartek, 30 listopada.

Publikacja miała nastąpić po zamknięciu giełdy w Sztokholmie o godzinie 17:30. Tak jednak nie było. Wyniki za trzeci kwartał zostały ostatecznie opublikowane w piątek, 1 grudnia o godzinie 6:30.

Viaplay emituje nowe akcje

Viaplay Group ogłosiło w raporcie, że będą emitować nowe akcje typu B o wartości 4 miliardów koron szwedzkich. Każda z nich będzie warta 1 koronę. 0,9 miliarda będzie warte dla obecnych akcjonariuszy przy wsparciu inwestycji Canal+ i PPF, a 3,1 miliarda to będzie ukierunkowana emisja akcji na rzecz Canal+ i PPF. Cały koszt restrukturyzacji Viaplay Group szacowany jest na 20 miliardów koron. Na otwarciu giełdy w Sztokholmie cena akcji Viaplay Group spadła z 23,5 korony do 5 koron, a także cena była przez kilka chwil poniżej tej wartości. Obecnie kosztuje 6,22 koron.

Co z polskim oddziałem Viaplay?

Z prezentacji wynika, że polski oddział Viaplay, ale również oddziały w krajach bałtyckich przestaną istnieć do połowy 2025 roku. Do tego czasu platforma ma znaleźć nabywców na swoje prawa sportowe. Według raportu, operacje międzynarodowe Viaplay w krajach bałtyckich, Polsce i Wielkiej Brytanii wypadały poniżej oczekiwań, ale lepiej w stosunku rok do roku dzięki oszczędzaniu kosztów.

Grupa twierdzi, że spodziewają się wyższej straty za cały rok przez inicjatywy wdrożone, a nie zrealizowane przez wyjście z rynku. Na ten moment nie wiadomo, czy Viaplay sprzeda komuś prawa, czy w momencie wyjścia z rynku trafią one do nowych przetargów. Na szali są prawa m.in. do Premier League, Bundesligi, a także do wyścigów Formuły 1. Te ostatnie prawa kończą się Viaplay w Polsce z końcem 2025 roku. Stąd w związku z wyjściem platformy najpóźniej w połowie tamtego roku widzowie mogą pozostać z dnia na dzień bez transmisji wyścigów z polskim komentarzem. Jak jednak informuje Kacper Sosnowski z portalu Sport.pl, wyprzedaży praw ma nie być. Nieznana jest również przyszłość gal KSW. Według informacji dostępnych na stronie federacji, gala styczniowa ma jeszcze być dostępna na Viaplay.

Viaplay w Polsce – informacje

W Polsce Viaplay jest dostępne od 3 sierpnia 2021 roku. Można w ramach subskrypcji oglądać filmy i seriale, w tym Viaplay Originals. W ramach sportu jest dostęp do pilkarskiej Bundesligi, Premier League, darta od PDC, IndyCar, Formuły 1 i serii towarzyszących, Ligi Europy, Ligi Konferencji Europy, czy do walk MMA, w tym KSW. Od 1 marca 2023 roku Viaplay oferuje w Polsce trzy pakiety. Najdroższy z nich kosztuje 55 złotych miesięcznie. Jednocześnie można zakupić roczny dostęp do platformy z opłatą 44 złotych miesięcznie przez 12 miesięcy. Tym, którzy w 2022 roku kupili Viaplay za 33,25 zł miesięcznie przez rok oferowany jest pakiet Total za 55 złotych miesięcznie. Na ten moment nie wiadomo, czy subskrybenci będą mogli domagać się odszkodowań w związku z zakończeniem działania Viaplay w Polsce.