Premier League i Bundesliga w Viaplay tylko do końca sezonu 2024/25. Co z Formułą 1?

  • Internet
  • Viaplay
Autor: rafs

Viaplay zaprezentowało wyniki za pierwszy kwartał 2024 roku. Również w ramach prezentacji pokazano prawa sportowe w Polsce i daty ich końca.

Chodzi o dwie ligi piłkarskie. Początkowo Viaplay zawarło prawa do transmisji Bundesligi do końca sezonu 2028/2029, natomiast do Premier League do końca kampanii 2027/2028. Prawa przejęła odpowiednio od Canal+ i Eleven Sports oraz od Canal+.

Jak wynika z najnowszych informacji z prezentacji wyników, platforma w naszym kraju skróciła długość posiadania tych praw. Viaplay Group nazywa w niej Polskę „non-core markets” (rynek nie będący jądrem spółki). „Core markets” są kraje skandynawskie oraz Holandia.

Prawa Viaplay do Premier League i Bundesligi skrócone. Co z Formułą 1?

Ostatecznie umowy na transmisje z Premier League i Bundesligi obowiązują do końca sezonu 2024/2025 (czyli maj 2025). Jest to związane z wyjściem skandynawskiej platformy streamingowej z Polski latem 2025 roku. Oznacza to, że niedługo będą nowe przetargi na prawa do transmisji. Z prezentacji wynika także, że nie uległy na ten moment skróceniu umowy na prawa do transmisji z Formuły 1, Carabao Cup, NHL, darta, piłki ręcznej. W przypadku Formuły 1 zagrożenie dotyczy tego, że Polska może w połowie sezonu zostać bez nadawcy wyścigów Grand Prix. Są to jednak dane na pierwszy kwartał 2024 roku, a Viaplay może w ramach następnych wyników zaprezentować zupełnie inne dane. Platforma może również odsprzedać te prawa w samym 2025 roku.

fot. Viaplay Gorup

Viaplay przedłuża prawa do Formuły 1 w Holandii

Holenderscy fani Formuły 1 będą mieli kolejne sezony transmisji w Viaplay. Platforma przedłużyła prawa, które obowiązywały do końca sezonu 2024. Teraz będą one obowiązywać do końca 2029 roku. Według informacji holenderskiego De Telegraafa,  Viaplay będzie płaciło 45 milionów euro rocznie za transmisje wyścigów Formuły 1 z udziałem urzędującego mistrza świata, Holendra Maxa Verstappena.

W ramach poprzedniej umowy, która obowiązuje w latach 2022-2024, skandynawski gigant płaci 30 milionów euro za rok praw do transmisji.  W kwietniu Viaplay w Holandii przejął kanał telewizyjny SBS9 należący do spółki Talpa. Stacja zmieni nazwę na Viaplay TV i będzie pokazywał między innymi Formułę 1, Bundesligę, Premier League oraz darta.