Viaplay z prawami do transmisji rozgrywek UEFA, ale nie w Polsce

  • Viaplay
Autor: rafs

Viaplay przedłużyło umowy na transmisje Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji w wybranych krajach. W Polsce platforma zakończy działalność w połowie 2025 roku.

Skandynawska platforma streamingowa przedłużyła umowę na transmisje rozgrywek klubowych UEFA. Dotyczy to wyłącznych praw do Ligi Mistrzów UEFA w Szwecji i Finlandii, Ligi Europy UEFA i Ligi Konferencji UEFA w Norwegii i Finlandii oraz do praw do wszystkich rozgrywek na zasadach sublicencji na Islandii.

W przypadku wyspiarskiego państwa, prawa będą dzielone z grupą Syn, która jest nadawcą między innymi kanału subskrypcyjnego Stöð 2 (Stacja 2). Umowa będzie obowiązywała do końca sezonu 2026/2027.

Od sezonu 2024/2025 rozgrywki UEFA będą miały inny format. We wszystkich zostanie wprowadzona faza ligowa w miejsce fazy grupowej. Potrwa ona 8 kolejek w przypadku Ligi Mistrzów i Ligi Europy i 6 w Lidze Konferencji.  Drużyny zagrają połowę spotkań u siebie i na wyjeździe z ośmioma wylosowanymi przeciwnikami. Wszystkie drużyny będą sklasyfikowane w jednej tabeli.

Fani piłki nożnej w regionie nordyckim wiedzą, że europejskie wieczory na Viaplay są czymś wyjątkowym. Jak zwykle dostarczymy światowej klasy studio i najlepszych ekspertów, włącznie z lokalnym komentarzem, dokumentami zza kulis i wiele więcej.  Wraz z nowym formatem rozgrywek UEFA, będziemy mieli nawet więcej futbolu najwyższej jakości do zaoferowania w następnych latach – mówi Peter Nørrelund, Viaplay Group EVP and Chief Sports & Business Development Officer.

W Polsce Viaplay nie będzie transmitowało europejskich pucharów od sezonu 2024/2025. Platforma znika z naszego kraju w połowie 2025 roku. Na ten moment nie wiadomo, czy wyjście nastąpi z końcem sezonów Premier League i Bundesligi. Wtedy też wygasają jej prawa do transmisji.  Najprawdopodobniej zostaną niedługo rozpisane nowe przetargi na transmisje rozgrywek. Prawdopodobnie powrócą one do telewizji tradycyjnej.

Kto w Polsce pokaże rozgrywki UEFA od sezonu 2024/2025?

Od sezonu 2024/2025 Canal+ będzie w Polsce ponownie przez trzy sezony pokazywał rozgrywki Ligi Mistrzów UEFA. Ogłoszono to 24 marca. Pod koniec kwietnia Pressserwis napisał, że grupa może uruchomić dodatkowe kanały Canal+Extra i Canal+360, uzasadniając to zwiększonym portfolio praw sportowych. Najpewniej będą one działały na zasadach podobnych do Polsatu Sport Premium, czyli będą dodatkowo płatne.

Zagadką wciąż jest kto będzie nadawał Ligę Europy UEFA i Ligę Konferencji UEFA. Według doniesień medialnych portalu Meczyki, Polsat po utracie Ligi Mistrzów miał pozyskać drugie i trzecie w hierarchii rozgrywki europejskiej federacji piłkarskiej. Na ten moment jednak wciąż nie było potwierdzenia informacji ze strony Telewizji Polsat.