Serial historyczny „Ludzie i bogowie” od września w TVP 1

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

Jesienią widzowie telewizyjnej Jedynki zobaczą nowy serial historyczny – „Ludzie i bogowie”. Jest to opowieść o ludziach, którym historia kazała zmierzyć się z ciężarem podejmowania decyzji o życiu i śmierci innego człowieka.

Serial ukazuje działania oddziału o kryptonimie „Pazur” działającego w czasie II wojny światowej w Warszawie w strukturach kontrwywiadu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej AK. Jego pierwowzorem był słynny oddział bojowy kontrwywiadu o kryptonimie „Wapiennik”, który powstał w 1941 roku, a jednym z jego głównych zadań była likwidacja osób skazanych wyrokami sądów podziemnych. Wydarzenia, o których mowa w serialu, zainspirowane zostały prawdziwymi akcjami bojowymi.

Głównymi bohaterami serialu są dwaj przyjaciele: Leszek Zaręba, ps. „Onyks” (Jacek Knap) i Tadeusz Korzeniewski ps. „Dager” (Dawid Dziarkowski). Pierwszy z nich jest sumienny, opanowany, a w akcjach wykazuje się stuprocentową precyzją i skutecznością. Z każdym dniem jednak, ma coraz więcej wątpliwości dotyczących moralnego wymiaru swoich czynów. U drugiego, wręcz przeciwnie, okupacyjna rzeczywistość budzi coraz większe pragnienie odwetu na Niemcach.

W serialu występują również między innymi: Maja Rybicka, Anna Mrozowska, Marianna Zydek, Anna Karczmarczyk, Edyta Olszówka, Dorota Landowska, Aleksandra Justa, Maciej Kosmala, Maciej Maciejewski, Piotr Bondyra i Jakub Kamieński. Reżyserem jest Bodo Kox.

„Ludzie i bogowie” od 13 września, w niedziele o godzinie 20:15 w TVP 1.