Serialowa wersja filmu „Kamerdyner” w styczniu w TVP

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

Telewizja Polska planuje pokazać 5-odcinkowy serial, który powstał na bazie filmu „Kamerdyner”. Ten dramat historyczny przedstawia losy Polaków, Niemców i Kaszubów mieszkających na Pomorzu w pierwszej połowie XX wieku.

Informację o realizacji serialu podał Dziennik Bałtycki. Scenarzysta poinformował gazetę, że produkcja jest już gotowa, a emisja jest planowana od połowy stycznia 2022 roku o godzinie 20:15 w TVP1.

Głównym bohaterem filmu „Kamerdyner” jest kaszub – Mateusz Krol (w tej roli Sebastian Fabijański). Jako dziecko zostaje przygarnięty przez arystokratkę pruskiego pochodzenia Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Chłopak razem z jej córką (Marianna Zydek) dorasta w pałacu. Młodzi zakochują się w sobie.

W tle historii miłosnej pojawiają się wątki tożsamościowe. Ojciec chrzestny Krola (w tej roli Janusz Gajos) jest kaszubskim patriotą. Walczy on po I Wojnie Światowej o przyłączenie Kaszub do II Rzeczpospolitej. Arystokraci z rodu von Krauss tracą majątek. Pomiędzy Kaszubami a Niemcami narasta nienawiść. Akcja filmu kończy się w 1945 roku.

Premiera filmu miała miejsce we wrześniu 2018 roku. Produkcja była emitowana na antenach Canal+ oraz w TVP1 (ogólnodostępna telewizja).

Seriale na podstawie filmów

W ostatnich latach na antenach telewizyjnych pojawiają się serialowe wersje kinowych hitów. Produkcje te zawierają sceny, które z różnych powodów nie trafiły do filmu. Na kanałach Grupy Canal+ pokazywano seriale, takie jak „Pętla” (reż. Patryk Vega) i „Polityka” (reż. Patryk Vega). Natomiast Telewizja Polsat emitowała: „Mayday” (reż. Sam Akina), „Bad Boy” (reż. Patryk Vega) i „Bez skrupułów” (reż. Jacek Bromski).