Serial „Moscow Noir” z Karoliną Gruszką od stycznia w Canal+

  • Telewizja
  • Canal+
Autor: mnie

W styczniu na antenie Canal+ premierę będzie miał serial „Moscow Noir”, międzynarodowa koprodukcja opowiadająca o egzotycznym świecie postsowieckiej finansjery. Jedną z gwiazd „Moscow Noir” jest Karolina Gruszka. Serial został stworzony na podstawie inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami trylogii autorstwa szwedzkiego duetu Camilli Grebe i Paula Leandera-Engströma.

Jeden z autorów książek z serii „Moscow Noir”, Paul Leander-Engström, jest szwedzkim ekonomistą, który środowisko moskiewskiej elity finansowej poznał od podszewki. Leander-Engström nawiązał współpracę ze swoją przyjaciółką ze studiów, autorką znanych szwedzkich kryminałów Camillą Grebe i wykorzystał literackie medium, aby podzielić się swoimi doświadczeniami. Efektem jest trzyczęściowa seria opowiadająca o brutalnym świecie rosyjskich finansów z końca XX wieku.

Canal+ podjęło się zadania przeniesienia historii na mały ekran. Akcja „Moscow Noir” rozgrywa w latach 90. ubiegłego stulecia w Moskwie, gdzie prawo i sprawiedliwość wciąż należą do szczytnych idei niechętnie wcielanych w życie. Jedyne, co naprawdę się liczy, to pieniądze.

– W świecie wilków w owczej skórze z koniunktury korzystają również obcokrajowcy – w tym pochodzący ze Szwecji bakier inwestycyjny Tom Blixen (w tej roli znany m.in. z serialu „Most nad Sundem” Adam Pålsson). Aby poprawić swoje notowania w firmie, miesza się w podejrzane interesy, a co za tym idzie – konszachty z milionerami, politykami, oligarchami i prywatnymi armiami – czytamy w opisie produkcji.

Serial był nagrywany na Litwie, a także w Szwecji, Rosji i Finlandii. Bohaterowie rozmawiają ze sobą po angielsku, szwedzku i rosyjsku. Za kamerą stanął Mikael Håfström. Jedną z najważniejszych ról odgrywa polska aktorka Karolina Gruszka, która często pojawia się w zagranicznych produkcjach – ostatnio wzięła udział w dwóch rosyjskich serialach, „Optimisty” i „Pauk”.

Premierowe odcinki „Moscow Noir” już od 13 stycznia będzie można śledzić w Canal+. Serial będzie można zobaczyć również w player+ na dowolnym urządzeniu oraz za pośrednictwem dekodera player+ BOX. Odcinki 1-2 dostępne będą od środy 9 stycznia, kolejne w każdą środę, przed niedzielną emisją linearną.