Słowacka telewizja publiczna po krytyce widzów uruchomiła kanał informacyjny

rafs

Słowackie media publiczne (RTVS – Rozhlas a televizia Slovenska) w poniedziałek, 28 lutego uruchomiła telewizyjny kanał informacyjny RTVS24. Stało się to po krytyce władz stacji po tym, jak telewizja zignorowała atak Rosji na Ukrainę w czwartek 24 lutego i nie przeprowadziła żadnej specjalnej relacji z tych wydarzeń na swoich antenach.

Media publiczne były jedynymi w Słowacji, które nie nadały programu specjalnego rano w czwartek, 24 lutego po ataku Rosji na Ukrainę. Stacje komercyjne (JOJ, Markiza, TA3) oraz dostępne w Słowacji kanały czeskie (CT24, Nova, CNN Prima News) nadawały specjalne wydania swoich programów informacyjnych. Natomiast Jednotka nadała „Spravy” o godzinie 7:30, po czym przeszła do normalnej ramówki. Swoje stanowisko tego samego dnia stracił dyrektor programów informacyjnych i publicystycznych w RTVS Vahram Chuguryan. Ogłoszono to w komunikacie prasowym.

Szanujemy stanowisko Vahrama Chuguryana. Dziękujemy za pracę i poświęcenie w tworzeniu dziennikarstwa i publicystyki w RTVS i wyników oglądalności, które dziennikarstwo RTVS osiągnęło podczas sprawowania przez niego funkcji. Życzę mu wielu sukcesów w dalszej karierze zawodowej – powiedział dyrektor generalny RTVS Jaroslav Reznik.

Pełniącym obowiązki po jego odejściu jest Attila Lovasz. Chuguryan w swoim oświadczeniu dziękował za zaufanie.

Było mi niezmiernie miło współpracować z profesjonalistami, których mamy w obu redakcjach RTVS – w radiu i telewizji. Dziękuję całemu ponad 400-osobowemu zespołowi za pracę, profesjonalność, terminowość, empatię i ludzkość, które dzień po dniu przekazywali nawzajem  naszymi słuchaczami i widzami. W ciągu czterech lat dziennikarstwo RTVS według wyników badań stało się najobiektywniejszym i najbardziej wiarygodnym w Słowacji. Stąd ogromne podziękowania słuchaczom i widzom za zaufanie, które codziennie dają dziennikarstwu RTVS – powiedział Vahram Chuguryan.

RTVS uruchomiła kanał informacyjny – początkowo na dwa tygodnie

RTVS w związku z sytuacją uruchomiła w poniedziałek, 28 lutego o godzinie 6:00 kanał informacyjny RTVS24. Nadaje on specjalne wydania programów informacyjnych z najnowszymi wydarzeniami z Ukrainy. W programie są także serwisy „Sprav RTVS”, które nadaje Jednotka. Programy informacyjne tworzy redakcja „Sprav RTVS”. Dyrektor RTVS, Jaroslav Reznik mówi w materiale poświęconym startowi kanału, że musieli zmienić całą strukturę dziennikarską w RTVS, która do tej pory tworzyła trzy wydania programu informacyjnego dziennie. Stację można oglądać w Polsce naziemnie na południu kraju oraz przez Internet.

fot. rtvs.sk/własne
fot. rtvs.sk/własne

Kanał RTVS24 uruchomiono w miejscu kanału „Trojka”, który był przeznaczony dla seniorów. Według informacji portalu Mediaboom.sk, kanał ma początkowo nadawać przez dwa tygodnie. Szef informacji, Lovasz powiedział, że z biegiem wydarzeń będą decydować, czy emisja zostanie przedłużona.

Telewizja Polska udostępniła UA: Perszyj

Telewizja Polska w niedzielę, 27 lutego udostępniła w swoich usługach streamingowych pierwszy kanał ukraińskiej telewizji publicznej – UA: Perszyj. Stacja ma zapewnić Ukraińcom na terytorium Polski dostęp do informacji z ich kraju w ich języku. Kanał UA: Perszyj należy do Narodowej Publicznej Teleradiokompanii Ukrainy (Suspline). Dostęp jest darmowy.