Szef włoskich mediów publicznych zrezygnował. „Nie ma warunków do kontynuacji współpracy”

  • Telewizja
Autor: rafs

Włoskie media publiczne tracą swojego dyrektora.

Ze stanowiska szefa generalnego RAI odszedł w poniedziałek, 8 maja Carlo Fuortes. Dymisję złożył na ręce ministra gospodarki i finansów. We Włoszech jest on bowiem odpowiedzialny między innymi za mianowanie szefa mediów publicznych. Fuortes zauważył brak konstruktywnego poparcia w radzie dyrektorów, która zarządza spółką. Jego rezygnacja dokonała się rok przed zakończeniem kadencji dyrektora generalnego „Radia i Telewizji Włoskiej”.

Pracuję w administracji publicznej od dziesięcioleci i zawsze działałem w interesie kierowanych przeze mnie instytucji, przedkładając ogólne dobro społeczności nad partyzanckie wygodynapisał w oświadczeniu Carlo Fuortes

Również zaznaczył w nim, że od początku 2023 roku nasiliły się naciski polityczne na pełnione przez niego stanowisko. Po jego rezygnacji dojdzie najpewniej do zmian dyrektorskich w kontekście kanałów mediów publicznych, jak i sekcji informacyjnych TG1, TG2 czy TG3.

W BBC także zmiany

Z BBC odszedł Richard Sharp, który od 16 lutego 2021 roku pełnił funkcję prezesa rady BBC, czyli de facto prezesa spółki. Jak ujawnił „The Guardian”, Sharp pomógł znajomemu kanadyjskiemu biznesmenowi, który oferował Johnsonowi pożyczkę w wysokości 800 tys. funtów. Za to był krytykowany przez polityków zaraz przed objęciem stanowiska. Rezygnacja nastąpiła w piątek, 28 kwietnia.