Zmiany w BBC. Odszedł prezes spółki

  • Radio
  • Telewizja
Autor: rafs

Kolejne zmiany w BBC. Ze spółki odszedł Richard Sharp, który od 16 lutego 2021 roku pełnił funkcję prezesa rady BBC, czyli de facto prezesa spółki. Nominację na stanowisko otrzymał z rąk premiera Borisa Johnsona.

Były szef brytyjskiego rządu jest również zamieszany w tę sprawę. Jak ujawnił „The Guardian”, Sharp pomógł znajomemu kanadyjskiemu biznesmenowi, który oferował Johnsonowi pożyczkę w wysokości 800 tys. funtów. Za to był krytykowany przez polityków zaraz przed objęciem stanowiska.

Rezygnacja nastąpiła w piątek, 28 kwietnia. Przekazał ją radzie BBC, a także sekretarzowi stanu. W oświadczeniu Richard Sharp stwierdził, że rezygnuje dla nadania priorytetu interesom BBC po nieumyślnym naruszeniu zasad. Przeprosił wszystkich za to, że jego czyn dotknął dobrego imienia spółki. Jednocześnie stwierdza, że nie znaleziono dowodów, które potwierdzałyby, że ułatwiał on uzyskanie pożyczki przez Johnsona.

Zmiany w BBC News

W poniedziałek, 3 kwietnia przestały istnieć BBC World News i nadawane tylko w Wielkiej Brytanii BBC News. Zamiast nich powstał jeden, wspólny kanał światowy BBC News. Zmiany zapowiadano od wielu miesięcy, a w lutym przedstawiono skład prezenterów kanału. Transmisja stacji jest rozszczepiana na wejścia i programy emitowane tylko na Wyspach, Wśród nich są BBC Breakfast, a także wydania programów informacyjnych o 13:00, 18:00 i 22:00 czasu w Londynie.