Telewizja Polska opublikowała wyniki preselekcji do Eurowizji. Nie obyło się bez błędów

  • TVP
Autor: rafs

Telewizja Polska przedstawiła wyniki wyboru polskiego kandydata na Eurowizję 2024. Luna z utworem „The Tower” została wybrana reprezentantką Polski na Konkurs Piosenki Eurowizji 2024 w Malmoe.

TVP przedstawiła ją w poniedziałek, 19 lutego w programie „Pytanie na Śniadanie”. Dwa dni później nadawca ujawnił wyniki preselekcji.

Tak jak to przedstawiono wcześniej, Luna uzyskała 34 punkty. Justyna Steczkowska z utworem „WITCH-ER Tarohoro” zdobyła punkt mniej, bo 33. 23 punkty zdobyły utwory na trzecim miejscu – „Jesień – Tańcuj” Kayah i Dagadana i „Midnight dreamer”  Marcina Maciejczaka. Co ciekawe, piąte miejsce zdobyła Natasza Urbańska z „Who We Are” – 22 pkt, punkt więcej od szóstej NIty i „Thunder”. Z pozostałych zgłoszeń, dzielone 11. miejsce zajęła Krystyna Prońko „Tempus Fugit”. a dzielone 18. miejsce oprócz Koko Die „If I Could” i Pana Savyana „W Kolorku Amaretto”, Edyta Górniak i „I Remember”.

Grafikę z wynikami zamieścił także portal eurowizja.org. Według informacji przedstawionej w usuniętym komunikacie, który cytuje „Misja Eurowizja”, nad przebiegiem głosowania zgodnie z regulaminem czuwał będący w jury szef OGAE Polska Konrad Szczęsny. On jednak w programie na żywo portalu eurowizja.org powiedział, że bardziej zwracał uwagę na inną procedurę głosowania.

fot. eurowizja.org/TVP

Chaos w wynikach – nie doliczono trzech punktów

Telewizja Polska opublikowała wyniki w swoim Centrum Informacji. Po godzinie 14:00 jednak nadawca publiczny usunął ten komunikat ze strony. Prawdopodobną przyczyną jest błąd w prawidłowym zsumowaniu wszystkich punktów. Z analizy środowisk eurowizyjnych wynika, że powinno być rozdane 275 punktów (55 od każdego jurora), a w pierwszej wersji przedstawionych wyników było ich 272.

Wieczorem tego samego dnia Telewizja Polska opublikowała prawidłowe wyniki zsumowane do 275. Dodatkowo opublikowano głosowanie każdego z jurorów. Brakujące 3 punkty doliczono Sargisowi Davtjanowi z utworem „Balcony Of Our Love”.

fot. Telewizja Polska

Kim jest Luna?

Luna (Aleksandra Katarzyna Wielgomas) ma 24 lata i studiuje Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim. Śpiewa, gra na skrzypcach i fortepianie, pisze i komponuje utwory muzyczne. Jest również instruktorem jogi. Sztuka, filozofia, moda i astrologia to jej największe pasje. W 2023 roku Luna rozpoczęła współpracę z producentami z Wielkiej Brytanii i Szwecji, w ramach której stworzyła piosenki dla siebie i dla artystów zagranicznych. Jej „Subterranean” nagrane z dj Miss Monique i Avira ma ponad 3 miliony odtworzeń.