Telewizja Polska pokaże inaugurację sezonu Pucharu Świata w skokach w Wiśle

rafs

Telewizja Polska pokaże zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle. Będzie to pierwszy weekend sezonu 2022/2023.

Pierwsze zawody sezonu odbędą się po raz pierwszy w nowej formie. Zostaną zastosowane lodowe tory najazdowe, a zawodnicy nie będą lądowali na śniegu, lecz na igielicie. Ma to związek z wysokimi temperaturami w Wiśle i brakiem możliwości naśnieżenia zeskoku. Konkursy odbędą się w dniach 5-6 listopada, a kwalifikacje 4 listopada. Wczesna inauguracja związana jest z mistrzostwami świata w piłce nożnej w Katarze i brakiem możliwości organizacji zawodów w Wiśle w grudniu.

Puchar Świata w skokach narciarskich w Wiśle – plan transmisji w TVP

Telewizja Polska rozpocznie transmisje z Wisły w piątek, 4 listopada o godzinie 15:50 od transmisji treningów mężczyzn w TVP Sport. Następnie, od 18:10 na tej antenie i w TVP1 będą kwalifikacje. Studio będzie przed i po kwalifikacjach. W sobotę TVP Sport najpierw nada konkurs indywidualny kobiet w ramach Pucharu Świata. Transmisja rozpocznie się o godzinie 11:55, a wcześniej, bo od 11:45 będzie studio, które będzie też po zawodach. Konkurs mężczyzn od godziny 15:55 pokażą TVP1 i TVP Sport. Studio przed nim od 14:45 w kanale sportowym TVP, a od 15:45 w Jedynce. TVP1 w przerwie konkursów nada „Teleexpress”.

Taki układ ramówki powtórzy się również w niedzielę. TVP Sport w ramach studia przed konkursem najprawdopodobniej wyemituje fragmenty serii próbnej i niedzielnych kwalifikacji. Taka sytuacja miała miejsce w poprzednich latach.

Transmisje z kwalifikacji oraz konkursów nada również Eurosport 1. W piątek studio rozpocznie się o 17:30, kwalifikacje o 18:15, a studio po nich od 19:15 do 19:45. W sobotę i niedzielę studio od 15:10, transmisja z zawodów od 15:45, a studio po nich od 17:45 (lub później – w zależności od tego, kiedy się skończą).

Dlaczego Telewizja Polska pokazuje Puchar Świata w skokach?

TVP pokaże te zawody Pucharu Świata z uwagi na posiadaną umowę z Polskim Związkiem Narciarskim na pokazywanie konkursów odbywających się w Polsce. Oznacza to, że telewizja publiczna będzie mogła pokazać konkursy w telewizji otwartej za darmo. Nie posiada ona jednak praw do nadawania zagranicznych konkursów w tej telewizji, oprócz konkursów w rumuńskim Rasnovie, które ma w ramach praw z EBU. W sierpniu grupa TVN Warner Bros. Discovery ogłosiła, że pokaże w sezonie 2022/2023 zagraniczne zawody Pucharu Świata (oprócz Rasnova) oraz mistrzostwa świata w Planicy w TVN. Będzie to drugi sezon emisji Pucharu Świata w tej stacji. Pierwsze zagraniczne zawody odbędą się w weekend 25-27 listopada w fińskiej Ruce. Transmisje będą w sobotę i niedzielę o godzinie 9:00. Wczesna pora spowodowana jest meczami podczas mistrzostw świata w Katarze. Wciąż niejasna jest sprawa transmisji zawodów z Engelbergu, ponieważ według informacji prasowej Warner Bros. Discovery dot. zimy 2022/2023, Eurosport może nie posiadać praw do zawodów FIS rozgrywanych w Szwajcarii, mimo że Infront (pośrednik praw, od których WB. Discovery ma dostęp do transmisji) ma je do końca sezonu 2027/2028.