„Trzy kwadranse jazzu” Jana Wróblewskiego ponownie w radiowej Trójce

mbog

W sobotę, 1 sierpnia na antenie radiowej Trójki ponownie będzie można posłuchać autorskiej audycji Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego – „Trzy kwadranse jazzu”. Muzyk powraca do rozgłośni po przerwie spowodowanej chorobą i pandemią koronawirusa.

„Trzy kwadranse jazzu” to autorska audycja Jana Wróblewskiego. Prowadzący prezentuje w niej utwory z gatunku jazz. Audycja tym roku będzie obchodziła 50-lecie istnienia.

A zatem wracam na antenę po raz drugi w stosunkowo niedługim czasie. Najpierw były problemy zdrowotne, a potem ten przeklęty wirus, który zdezorganizował nam całe jazzowe życie. Prawdą a Bogiem jeszcze ciągle, po dzień dzisiejszy. I choć jeszcze nie mogę wrócić do grania, to mogę wrócić na antenę i to znakomity powód, żeby się wreszcie troszeczkę ucieszyć. Gdy nastąpiło tak zwane poluzowanie i mógłbym już wrócić, moje kochane serduszko dało mi wypowiedzenie i lekarze musieli mnie ciągnąć za uszy. I udało się im to znakomicie – powiedział Jan „Ptaszyn” Wróblewski.

Jan „Ptaszyn” Wróblewski gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Zadebiutował w 1956 roku w formacji Krzysztofa Komedy. Zakładał takie formacje lub grał m.in. w Jazz Believers, Kwintet Andrzeja Kurylewicza, Polish Jazz Quartet, Mainstream i SPPT Chałturnik. Obecnie koncertuje, nagrywa i stoi na czele Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet.

W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Współpraca z Willisem Conoverem (popularyzatorem Jazzu w Radio Music USA) zaowocowała powstaniem audycji „Trzy kwadranse jazzu”, którą prowadzi od 1970 roku. To najprawdopodobniej najstarsza na świecie audycja radiowa poświęcona temu gatunkowi muzyki.

„Trzy kwadranse jazzu” w sobotę o godzinie 23:05 w radiowej Trójce.