TVN24 ze zgodą KRRiT na wpis do rejestru programów. „Nie kończy to sprawy Lex-tvn”

  • Telewizja
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: rafs

W poniedziałek, 30 sierpnia br. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski udzielił zgodę operatorom na wpisanie stacji TVN24 do rejestru na podstawie koncesji udzielonej Discovery Communications Benelux B.V.

Jak informuje KRRiT, „Decyzja zapewnia ciągłość nadawania programu „TVN24” również po 26 września 2021 r., niezależnie od wyników toczących się obecnie postępowań”. Nie kończy to jednak sprawy dotyczącej tzw. ustawy „Lex TVN” i wątku polskiej koncesji TVN24.

fot. MTOM

Spółka Discovery Communications Benelux B.V. posiada łącznie 224 koncesje wydane przez holenderski organ regulacyjny (na programy skierowane na rynek holenderski i innych krajów europejskich). Wśród nich jest 10 polskich kanałów – Discovery, Investigation Discovery (ID), Discovery Science, DTX,  Discovery Historia, Animal Planet, Food Network, Travel Channel oraz TLC.

Czym jest rejestr kanałów?

Każdy operator (np. platformy satelitarne takie jak Polsat Box lub Platforma Canal+) kanałów linearnych ma obowiązek zgłoszenia rozprzestrzeniania sygnału danej stacji do „Rejestru programów rozprowadzanych”. Tak wynika z rozporządzenia KRRiT z dnia 27 kwietnia 2011 r.

Zgłoszenie o dokonanie wpisu do rejestru programów rozprowadzanych może złożyć wyłącznie operator rozprowadzający programy.

8. paragraf, punkt pierwszy rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 27 kwietnia 2011 r.

W związku z czym ogłoszenie KRRiT z dnia 30 sierpnia br. oznacza wyłącznie pozytywne rozpatrzenie wniosków operatorów na nadawanie w sieciach kablowych i satelitarnych TVN24 na już zagranicznej koncesji.

Przykład rejestru programów rozprowadzanych przez Cyfrowy Polsat (Polsat Box). fot. KRRiT

Problem polskiej koncesji TVN24 rozwiązany?

26 września 2021 roku wygaśnie dotychczasowa polska koncesja TVN24 na nadawanie satelitarne. Nadawca w lutym 2020 roku złożył wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przedłużenie licencji na kolejny okres. Wobec przedłużającego się procesu,  TVN24 złożył wniosek o udzielenie koncesji w holenderskim odpowiedniku KRRiT i uzyskał ją w lipcu br.

Biorąc pod uwagę trwające półtora roku nieuzasadnione wstrzymywanie przez KRRiT decyzji o odnowieniu koncesji dla TVN24, musimy być gotowi na każdą ewentualność. Jeśli KRRiT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji TVN24 do 26 września, dalsze nadawanie umożliwi, zgodnie z polskim i unijnym prawem, koncesja holenderska. Jednak ciągle wierzymy, że nie będziemy zmuszeni z niej skorzystać. Spełniamy wszelkie warunki, aby uzyskać rekoncesję w Polsce, apelujemy więc o jej niezwłoczne przyznanie – informuje nadawca w oświadczeniu z 16 sierpnia br.

Ustawa „Lex TVN”

W polskim parlamencie trwa procedowanie zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, zwanej potocznie „lex TVN”. 11 sierpnia ustawa została przegłosowana przez Sejm (228 głosów „za”). Natomiast we wrześniu ma być pod obradami Senatu. W środę 25 sierpnia opublikowano stanowisko, w którym 52 senatorów deklaruje głosowanie za odrzuceniem tej ustawy w izbie wyższej.

W przypadku wprowadzenia nowych przepisów, o koncesję ubiegać się będą mogli nadawcy, w których m.in. bezpośredni lub pośredni udział osób bądź spółek spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie przekracza 49%. Zmiany w przepisach dotkną w tym przypadku kanałów TVN Grupa Discovery nadających naziemnie, na podstawie polskich koncesji, np. TVN, TVN7 i Metro.