TVP rezygnuje z teleturnieju „Jeden z dziesięciu”? „Telewizja Polska nie będzie zawierać niekorzystnych umów”

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

Telewizja Polska wydała komunikat w związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o zakończeniu produkcji teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Publiczny nadawca poinformował, że trwają rozmowy z producentem na temat realizacji kolejnej edycji programu.

„Jeden z dziesięciu” to lteleturniej emitowany na antenach Telewizji Polskiej od 1994 roku. W każdym odcinku w grze bierze udział dziesięcioro uczestników, którzy mierzą się z pytaniami z szeroko pojętej wiedzy. Do finału trafia trzech zawodników, którzy przetrwali drugi etap. Najlepsza dziesiątka sezonu bierze udział w „Wielkim Finale”. Teleturniej od 124 edycji nieprzerwanie prowadzi Tadeusz Sznuk. Program produkuje Euromedia TV.

Ostatni premierowy odcinek „Jeden z dziesięciu” został wyemitowany 21 kwietnia. Tadeusz Sznuk zakończył wówczas program słowami: „widzom dziękujemy za obecność i to koniec”. Portalowi Wirtualna Polska udało się uzyskać odpowiedź od producenta teleturnieju. Przedstawiciel Euromedia TV poinformował o problemach z nową umową z Telewizją Polską.

„Polityka Telewizji Polskiej przewiduje budowanie własnej podmiotowości”

Telewizja Polska odniosła się do wypowiedzi przedstawiciela producenta „Jednego z dziesięciu”. Stacja poinformowała, że nie planuje zrezygnować z emisji teleturnieju. Jednocześnie dodała, że prowadzi negocjacje z producentem programu dotyczące warunków kontynuacji współpracy.

Oczekiwania producenta wykraczają poza standardy TVP i nie mogą być spełnione. To kolejny przypadek, kiedy producent zewnętrzny wykorzystuje wcześniej praktykowany nierównoprawny model współpracy, w którym TVP oddawała producentowi cyklicznych audycji rozrywkowych prawa do formatu i scenariusza, samemu pełniąc rolę bankomatu i słupa ogłoszeniowego – informuje Telewizja Polska w komunikacie.

Ponadto publiczny nadawca podkreślił w komunikacie, że jej celem jest rozwijanie własnych produkcji. Natomiast w przypadku formatów, do których prawa posiada zewnętrzny podmiot, produkcja będzie kontynuowana tylko w przypadku, gdy „producent akceptuje w pełni partnerskie zasady współpracy”.

Telewizja Polska nie będzie zawierać niekorzystnych umów. Te czasy skończyły się bezpowrotnie kilka lat temu. Telewizja liczy na korzystne dla stron zakończenie negocjacji w sprawie teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, czego z pewnością oczekują również widzowie – dodaje Telewizja Polska.

Odcinki powtórkowe w TVP1

Teleturniej wciąż można oglądać na antenie telewizyjnej Jedynki. Stacja emituje powtórkowe odcinki w tym samym paśmie – od poniedziałku do piątku o godzinie 18:55. Program w tym czasie ogląda nawet 2,8 miliona widzów. Początkowo „Jeden z dziesięciu” był emitowany na antenie TVP 2. Od 15 stycznia 2018 roku teleturniej można oglądać w TVP 1.