Viaplay może zniknąć z Holandii. Zmiana nadawcy Formuły 1 i Premier League?

  • Internet
  • Viaplay
Autor: rafs

Platforma streamingowa Viaplay napotyka na kolejne problemy. Portal holenderskiego radia BNR poinformował, że holenderski oddział jest „w poważnych tarapatach finansowych”. Ma on sondować sprzedaż praw do transmisji między innymi wyścigów Formuły 1 i spotkań Premier League nadawcy kanałów RTL i platformy Ziggo.

Prawa do F1 są w tym kraju szczególnie istotne w związku z występami trzykrotnego mistrza świata Maxa Verstappena w barwach Red Bulla. Platforma streamingowa przejęła je w 2022 roku od Ziggo Sport. Wtedy też serwis pojawił się na rynku holenderskim.

W artykule wypowiada się marketer sportowy, Chris Woerts. Sądzi on, że wymienieni nadawcy chcą przejąć prawa do transmisji, ale nie za najwyższą cenę. Sugeruje tym samym, że platforma przepłaciła za swoje prawa. Sprzedaż praw przez Viaplay może oznaczać spadek liczby abonentów i brak dochodów, co może doprowadzić do większej spirali spadkowej. Platforma jego zdaniem musi otrzymać zastrzyk finansowy od akcjonariuszy albo zostanie zamknięta. Zdaniem eksperta, wejście Viaplay na rynek holenderski było ślepą uliczką, a liczba abonentów nie pozwala spłacić nakładów finansowych włożonych w prawa i studia.

Kolejne problemy? Viaplay z nową datą wyników za trzeci kwartał

Viaplay Group zmieniło datę publikacji wyników za trzeci kwartał 2023 roku. Wyniki miały ukazać się we wtorek, 24 października, jednak z uwagi na oczekiwanie na zakończenie rozmów z trzema akcjonariuszami, a także wierzycielami i obligatoriuszami w sprawie dokapitalizowania grupy, ukażą się one 29 listopada lub wcześniej. Platforma ma wyjść z Polski w 2024 roku. Na ten moment nie wiadomo, co dalej będzie z prawami, które posiada platforma w naszym kraju. Po informacjach o zmianie daty publikacji wyników, wartość Viaplay Group na giełdzie sztokholmskiej spadła poniżej 22 koron szwedzkich.

fot. Google/własne