Viaplay opuszcza wiele państw Europy. W tym gronie jest Polska

  • Internet
  • Viaplay
Autor: rafs

Znana platforma streamingowa opuszcza nasz kraj. Viaplay planuje zaprzestać udostępniania swoich usług w Polsce

Informację podano w ramach prezentacji wyników za drugi kwartał dostępnej w czwartek, 20 lipca. Ma to związek z cięciami związanymi ze słabymi wynikami rynkowymi platformy.

Spadające wyniki platformy odnotowują w krajach skandynawskich i bałtyckich. Według informacji byłego prezesa Viaplay Andersa Jensena, wśród powodów rezygnacji z oferowania usług może być inwestycja w prawa do wyścigów Formuły 1 w Polsce oraz wejście na rynek amerykański i kanadyjski.

Skąd znika Viaplay?

Oprócz Polski, platforma planuje opuścić także rynek państw bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia), Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i Kanadę. W tych krajach głównie udostępniała transmisje sportowe. Viaplay ma skupić się na sprzedawaniu kontentu w ramach Viaplay Select, co ma być częścią międzynarodowej strategii. Z pełną ofertą platforma zostanie na rynkach skandynawskich, a w Holandii będą zajmować się wyłącznie sportem.

Idąc dalej, będziemy koncentrować się na rynkach skandynawskich z nowym modelem operacyjnym, na właściwym miksie treści, na rozwoju naszej działalności, która wkrótce będzie rentowna w Holandii, oraz na sprzedaży naszych treści na arenie międzynarodowej za pośrednictwem Viaplay Select. Skupiamy naszą uwagę i zasoby na tych rynkach, na których możemy konkurować w dłuższej perspektywie, i dbamy o to, aby nasze produkty były odpowiednie, popularne i generowały wysokie zyski –  mówi Jørgen Madsen Lindemann, CEO Viaplay Group

fot. Viaplay Group

Według informacji portalu Business Insider Polska, do zmian w polskim oddziale może dojść na początku roku. Wśród opcji jest sprzedaż samych praw do transmisji lub sprzedaż całego oddziału firmy. Biuro prasowe poinformowała BI Polska, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o konkretnych decyzjach czy terminach. Popołudniu tego samego dnia dziennikarz Sport.pl Kacper Sosnowski dotarł do oświadczenia polskiego oddziału Viaplay. Ma być to wygaszanie etapowe, a oddział ma dojść do optymalnych rozwiązań, w tym do współpracy partnerskiej.

Co z prawami do transmisji Viaplay w Polsce?

Na ten moment nie wiadomo, co się stanie z prawami platformy w Polsce. Wśród nich jest długoletnia umowa na Bundesligę i Premier League, a także na transmisję wyścigów Grand Prix Formuły 1, która wygasa w 2025 roku. Opcji jest wiele, wśród nich sprzedaż ich innym nadawcom lub nowy przetarg na prawa, które posiada platforma, co jest wariantem bardziej radykalnym. Tak jak napisano w podanym wyzej oświadczeniu, opcją może być także współpraca strategiczna, czyli sublicencja. W Wielkiej Brytanii Viaplay posiada prawa między innymi do spotkań eliminacyjnych reprezentacji Walii czy Szkocji, co budzi obawy dotyczące tego, że mecze mogą być w ogóle nietransmitowane.

Viaplay w Polsce – informacje

W Polsce Viaplay jest dostępne od 3 sierpnia 2021 roku. Można w ramach subskrypcji oglądać filmy i seriale, w tym Viaplay Originals. W ramach sportu jest dostęp do pilkarskiej Bundesligi, Premier League, darta od PDC, IndyCar, Formuły 1 i serii towarzyszących, Ligi Europy, Ligi Konferencji Europy, czy do walk MMA, w tym KSW. Od 1 marca 2023 roku Viaplay oferuje w Polsce trzy pakiety. Najdroższy z nich kosztuje 55 złotych miesięcznie. Jednocześnie można zakupić roczny dostęp do platformy z opłatą 44 złotych miesięcznie przez 12 miesięcy. Na ten moment nie wiadomo, czy subskrybenci będą mogli domagać się odszkodowań w związku z zakończeniem działania Viaplay w Polsce.