Vibez – nowy serwis Wirtualnej Polski

  • Internet
  • WP
Autor: mbog

Wirtualna Polska uruchomiła nowy serwis internetowy skierowany do młodych użytkowników. Vibez wykorzystuje rozwiązania znane z aplikacji społecznościowych, a wygląd serwisu oraz jego architektura zostały zaprojektowane z myślą o użytkownikach mobilnych.

Serwis tworzy stworzona od podstaw redakcja młodych redaktorów w wieku od 18 do 23 lat, twórców wizualnych oraz konsultantów i przedstawicieli generacji Z. Na łamach serwisu można spotkać cykle tematyczne związane z ekologią, edukacją seksualną, walką z dyskryminacją, zdrowiem psychicznym, a także szeregiem tematów edutainmentowych i lifestylowych. Redaktor prowadzącą jest Aneta Bańkowska.

W serwisie znalazły się rozwiązania znane ze smartfonów i aplikacji. Strona domyślnie wyświetla się w trybie dark mode. Posiada trzy rodzaje sliderów, treści można przewijać na kartach oraz poziomo, przewijanie pionowe prowadzi do kolejnych sekcji tematycznych. Najciekawsze materiały prezentowane są na górze ekranu w formie krótkich treści, na które składają się animacje, zdjęcia, wideo, muzyka, teksty oraz linki.

Vibez
fot. WP

Serwis powstawał w koncepcji nie tyle mobile first, co mobile only, a główną ideą było podejście user first. Dlatego do projektu powołany został zespół Growth & Innovation pod okiem Nino Dżikija, który przeprowadzał liczne badania UX i content laby z udziałem grupy docelowej serwisu. Młodzi użytkownicy szczegółowo analizowali sposoby działania, wygląd, formę treści oraz nazwę, którą wskazali sami spośród różnych wariantów. Vibez stawia na nowych użytkowników, jego treści nie będą promowane na Stronie Głównej WP, ani w żadnym innym serwisie Wirtualnej Polski – powiedział Jarek Żulpo, dyrektor Departamentu Rozwoju Produktu Wydawniczego WP Media SA.

Vibez to pomysł na startup wewnątrz korporacji. Propozycja dla młodych, nie duchem, tylko faktycznie, zupełnie inna niż wszystko, co robi Wirtualna Polska. To serwis z treściami i redakcją, której daliśmy pełną swobodę bez żadnych ograniczeń i konwenansów. Dla wielu z nich to pierwsza praca w życiu. Mamy szczerą nadzieję, że czytelnicy tradycyjnych mediów nie znajdą tam niczego dla siebie i poinformował Tomasz Bryja, dyrektor zarządzający Vibez.

Podczas użytkowania, serwis dostosowuje kolejne materiały i proponuje zgłębienie indywidualnie interesujących tematów. Portal Vibez.pl został zrealizowany we współpracy z Google w ramach Google Digital News Initiative.