W Czechach zdrożeje abonament RTV

  • Telewizja
Autor: rafs

W Czechach będzie podwyżka abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Obecnie obywatele Czeskiej Republiki płacą za abonament RTV 135 koron miesięcznie (25 złotych). Od początku 2025 roku ma to się jednak zmienić. Minister kultury Martin Baxa zapowiedział rozporządzenie rządu, wedle którego trzeba będzie zapłacić 160 koron miesięcznie (30 złotych), czyli, jak zauważa nadawca w komunikacie prasowym, 5 koron dziennie. Opłata za samo radio będzie wynosiła 55 koron.

To pierwsza od 15 lat podwyżka opłaty abonamentowej.  Jednocześnie zwiększy się grono płatników o osoby posiadające jakiekolwiek urządzenie służące odbiorowi telewizji lub radia. Minister uzasadniał decyzję na konferencji prasowej tym, że to pomoże w utrzymaniu jakości oferowanych programów przez nadawcę publicznego. Dzięki zmianom do budżetu Czeskiej Telewizji wpłynie 1,4 miliarda koron.

Podwyżka ma związek z niedostatecznym finansowaniem czeskich mediów publicznych. W związku z tym nadawca musiał sprzedać część praw do mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku TV Nova, a także zamknąć kanał dla seniorów, CT3.

Witamy projekt rządu i wierzymy, że znajdzie poparcie w procesie legislacyjnym. Jest on wynikiem naszej długotrwałej komunikacji z politykami i długoletniego przedkładania argumentów o niezrównoważonych opłatach przy nierozwiązaniu jej finansowania. Z końcem września po 12 latach odchodzę z Czeskiej Telewizji, a telewizja była moją pasją. Jestem dumny, że mogę ją przekazać w najlepszym stanie, jaki kiedykolwiek był w dodatku w momencie, w którym rozwiązano kwestię finansowania. Wierzę, że dzięki temu będzie możliwe utrzymanie dotychczasowego zakresu służby publicznej oraz wyrównanie kwestii zadłużenia wobec pracowników i twórców CzTmówi dyrektor generalny Czeskiej Telewizji Petr Dvořák.

Zmiana oprawy graficznej Czeskiej Telewizji

W piątek, 1 września czeski nadawca publiczny zmienił swoją oprawę graficzną. Dotyczy to kanałów CT1 i CT2. Zmiany przygotował zespół wewnętrzny nadawcy. Nowymi głosami telewizji zostały kobiety. Celem zmian jest ujednolicenie elementów nawigacyjnych i zwiększenie przejrzystości autopromocji i ogłoszeń nadawcy.