W maju przewaga rządzących nad opozycją w TVP, w TVN i Polsacie większa równowaga

  • Polsat
  • TVN Warner Bros. Discovery
  • TVP
Autor: rafs

Maj był miesiącem ważnych wydarzeń politycznych. Pod koniec tego miesiąca odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego, w których większość mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. W tamtym miesiącu głośnym echem odbiła się premiera filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. To spowodowało, że programy publicystyczne zdominowały te dwie sprawy: film oraz kampania wyborcza. Oto raport programów publicystycznych z maja.

Dane statystyczne programu „Gość Wiadomości”

W maju, w programie publicystycznym TVP goszczono najczęściej polityków związanych z obozem rządzącym  28 osób pośród 44 gości. W programie goszczono także 5 przedstawicieli klubu PSL-UED i ruchu Kukiz’15. Byli obecni także 4 przedstawiciele klubu Nowoczesna. Odnotowano także obecność dwóch ekspertów. Nie odnotowano żadnego publicysty czy gości, który nie można zaliczyć do żadnej z kategorii. W programie nie było żadnego gościa z Platformy Obywatelskiej, a to ma związek z prowadzonym od stycznia przez te ugrupowanie bojkotem telewizji publicznej.

Dane statystyczne programu „Fakty po Faktach”

W programie publicystycznym TVN24 goszczono najczęściej ekspertów  Na 102 osoby, było ich 34. W programie pojawiło się również 26 osób nie zakwalifikowanych do żadnej z kategorii. 18 przedstawicieli odnotowano zarówno z Prawa i Sprawiedliwości, jak i z Platformy Obywatelskiej. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku polityków z ruchu Kukiz’15 i z klubu PSL-UED – było ich po 3 osoby. Nie odnotowano żadnego przedstawiciela klubu Nowoczesna.

Dane statystyczne programu „Wydarzenia i Opinie”

W programie publicystycznym Polsat News najczęściej gościli politycy Prawa i Sprawiedliwości. Pośród 71 gości, było ich 25. Jest to największa liczba gości odnotowana z tego ugrupowania w pomiarze dla tego programu.  17 osób nie zaliczono do żadnej z kategorii. 10 osób było z Platformy Obywatelskiej, 7 z PSL-UED, a po 2 osoby z ruchu Kukiz’15 i z Nowoczesnej. W programie obecni byli także 4 publicyści i eksperci.