W styczniu politycy PiS najczęściej w TVP

  • Raporty
  • Tylko u nas
  • Polsat
  • TVN Warner Bros. Discovery
  • TVP
Autor: rafs

Styczeń rozpoczął najgorzej, jak mógł rok 2019. 13 stycznia podczas gdańskiego finału WOŚP został zaatakowany nożem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zmarł od odniesionych ran w szpitalu dzień później. Walka polityczna, choć na moment, zeszła na plan dalszy. Oto raport programów publicystycznych za miesiąc styczeń.

Dane statystyczne programu „Gość Wiadomości”

W styczniu program publicystyczny TVP postawił na goszczenie głównie polityków partii rządzącej. Na 46 gości, w programie zobaczyliśmy ich 21. Pojawiło się także 5 polityków Platformy Obywatelskiej. To ugrupowanie od 22 stycznia prowadzi bojkot programów publicystycznych Telewizji Polskiej „do czasu odwołania obecnego zarządu TVP oraz ustanowienia społecznej kontroli nad telewizją publiczną”.  Wobec tego, do zakończenia bojkotu na grafice przy rubryce z liczbą gości z tego ugrupowania w każdym następnym sprawozdaniu będzie widoczna cyfra „0”. W tym programie zobaczyliśmy również 3 gości z Nowoczesnej, 2 z Kukiz’15 i 1 z PSL-UED. Odnotowano również 6 ekspertów, 4 publicystów i 4 osoby niezakwalifikowane do żadnej z kategorii.

Dane statystyczne programu „Fakty po Faktach”

Program publicystyczny TVN24 postawił na goszczenie w znacznej mierze ekspertów. Pośród 100 gości, było ich 51. 24 nie zaliczono do żadnej z kategorii. 13 gości było z Platformy Obywatelskiej, 4 z Prawa i Sprawiedliwości i ruchu Kukiz’15.  Po dwóch gości było z klubów Nowoczesna i PSL-UED. 18 i 19 stycznia nadano wydania specjalne związane z uroczystościami pogrzebowymi prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Dane statystyczne programu „Wydarzenia i Opinie”

Program publicystyczny Polsat News od 4 stycznia zyskał wydania piątkowe. Również został wydłużony do godziny 20:15, dzięki czemu na antenie możemy zobaczyć większą liczbę gości. W styczniu w programie najczęściej widzieliśmy gości, których nie można zaliczyć do żadnej z kategorii. Pośród 105 gości (największa ich liczba odnotowana w historii pomiaru), widzieliśmy ich 28. 23 gości było z Prawa i Sprawiedliwości, 14 z Platformy Obywatelskiej. 6 gości było z klubu PSL-UED, 5 z Nowoczesnej, a 3 z ruchu Kukiz’15. W programie gościło także 10 publicystów i 16 ekspertów. W styczniu program został nadany wyjątkowo także w sobotę 19 stycznia w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.