Weszło FM zakończyło nadawanie. Co dalej?

  • Internet
  • Radio
Autor: rafs

25 minut po północy w poniedziałek, 28 lutego emisję zakończyło internetowe radio Weszło FM.

Ostatni program radia trwał ponad 4 godziny od godziny 20:00. Emisję prowadzono także na kanale YouTube Weszło TV. Wcześniej skomentowano ostatni mecz na jego antenie – Zagłębie Lubin – Śląsk Wrocław (0:0), a w ciągu dnia emitowano utwory w wyniku głosowania na „Weszlacki TOP Przebojów”. Podczas ostatniego programu były wspomnienia, telefony od słuchaczy oraz rozdanie nagród „Najweszlaccy”.

W ostatnich minutach emisji wykonano akustycznie piosenkę Krzysztofa Cugowskiego „Łęczna – wdzięczna” (piosenka o Górniku Łęczna, bardzo popularna na antenie radia), były także przyśpiewki „Weszło”, „Weszło nigdy nie zginie”, „Samuel, zadzwoń do Peszki”, czy „Gapiński, gdzie jest ramówka?”. Ostatnie słowa wypowiedzieli Wojciech Kowalczyk, Wojciech Piela i jeden z realizatorów radia Piotr Radio. Po tym zakończono emisję. Radio na ten moment nadaje nagrane chrapanie Lorda Koksa, byłego współpracownika. W trakcie programu mówili także między innymi Dariusz Urbanowicz (pierwszy redaktor naczelny radia, obecnie Radiowa Trójka) czy Piotr Wąsowski.

Dlaczego zamknięto Weszło FM

O zamknięciu radia poinformował z początkiem lutego na swoim Facebooku i Twitterze Krzysztof Stanowski, właściciel grupy Weszło. Pracownicy mieli wiedzieć o tej decyzji od grudnia 2021 roku. Radio zamknięto ze względów finansowych. Inwestycja od początku miała się nie zwracać, a właściciel stwierdził, że „Nie będzie dosypywał pieniędzy w nieskończoność”. Drugim powodem jest konflikt interesów z Kanałem Sportowym, w którym część zespołu Weszło FM znajdzie zatrudnienie. Część również będzie w f”abryce podcastów”, która zastąpi Weszło FM. Nowy projekt ma dać więcej jakości, której, według Stanowskiego, ostatnimi czasy brakowało w radiu.

Co dalej z współpracownikami Weszło FM

Niektórzy ze współpracowników radia znaleźli już nowe miejsce pracy. Kamil Kania, który komentował mecze na jego antenie współpracuje z Viaplay, gdzie komentuje mecze Ligi Europy i Bundesligi. Redaktor naczelny Kamil Gapiński pozostał jako szef działu „inne sporty” na portalu Weszło. Dziennikarz również komentuje mecze piłki ręcznej na portalu Emocje TV oraz prowadzi program o piłce ręcznej  „SuperZręczni” na Kanale Sportowym.

Dziennikarze Weszło, którzy tworzyli programy na Weszło FM pozostają na portalu Weszło oraz w Weszło TV, gdzie nadal są nadawane programy „Liga Minus”, „Dwaj Zgryźliwi Tetrycy” czy felietony.  Również oni tworzą program „Weszłopolscy” na Kanale Sportowym. Wojciech Piela prowadzi dalej swoje programy na Kanale Sportowym, tak jak i Adam Kotleszka. Monika Wądołowska jest w klubie KTS Weszło, gdzie jest jednym z dyrektorów. Marcin Ryszka, który prowadził na antenie cykl rozmów ze sportowcami niepełnosprawnymi „W ciemno” poprowadzi na antenie Kanału Sportowego z Michałem Polem cykl rozmów „Nie widzę przeszkód”.

Czym było Weszło FM

Weszło FM było internetowym radiem sportowym, które wystartowało w piątek, 9 lutego 2018 roku o godzinie 16:00. Na antenie Weszło FM można było posłuchać transmisji ze spotkań piłkarskich oraz z innych dyscyplin jak piłka ręczna czy tenis. W radiu można było znaleźć także magazyny sportowe oraz poranki „Dwójka bez sternika”. Ramówkę uzupełniały późnowieczorne programy z telefonicznym udziałem widzów „Hyde Park”.

W ostatnich dwóch latach oprócz normalnej ramówki radio także retransmitowało część programów z Kanału Sportowego w wersji audio. Redaktorem naczelnym radia był od 2020 roku Kamil Gapiński. Pierwszym redaktorem naczelnym był Dariusz Urbanowicz (obecnie Program Trzeci Polskiego Radia).