Koniec Weszło FM. „Zamiast radia będzie to docelowo fabryka podcastów”

rafs

W poniedziałek, 28 lutego działalność kończy radio Weszło FM, jedna z internetowych stacji radiowych należących do Grupy Weszło. Wśród powodów pojawiają się kwestie finansowe oraz konflikt interesów – radia i Kanału Sportowego.

Powody zamknięcia wytłumaczył w środę, 2 lutego w swoim poście na Facebooku Krzysztof Stanowski, właściciel Grupy Weszło. Wśród powodów zamknięcia radia wyróżnia niewystarczalność pod względem finansowym. Stwierdził, że „Nie będzie dosypywał pieniędzy w nieskończoność”.

Zresztą źle się czułem wobec załogi Weszło (pisanego i youtubowego), która niejako musiała pracować na utrzymanie radia, a nie na własny komfort. Musimy skupić się na rozwoju tego, co działa, zamiast podtrzymywać to, co nie działa – napisał Krzysztof Stanowski.

Drugim powodem jest rozwój Kanału Sportowego, do którego przejdzie część załogi Weszło FM. Projekty, zdaniem właściciela Weszło, wchodzą sobie w drogę.

Zamiennikiem dla radia będzie seria podcastów. Dzięki nim, jak pisze Stanowski, „będziemy mogli należycie pod względem jakości i tematyki przygotować (a z jakością w radiu ostatnimi czasy bywało różnie)”. Jego zdaniem przeorganizowują się i rezygnują z rzeczy, które działały niewystarczająco lub nie działały w ogóle.

To kolejna z inwestycji Stanowskiego, którą zamyka ze względów finansowych. Z takich samych powodów z końcem listopada 2021 roku zakończył istnienie portal „Weszło w esport”. W tej sytuacji równiez chodziło o nierentowność projektu.

Czym jest Weszło FM?

Weszło FM jest internetowym radiem sportowym, które wystartowało w piątek, 9 lutego 2018 roku o godzinie 16:00. Rozgłośnia prawie że równocześnie wystartowała ze stacją „Zapinamy Pasy”, za którą stał Andrzej Twarowski. Upadło one na początku czerwca 2018 roku. Na antenie Weszło FM można było posłuchać transmisji ze spotkań piłkarskich oraz z innych dyscyplin jak piłka ręczna czy tenis. W radiu można było znaleźć także magazyny sportowe oraz poranki „Dwójka bez sternika”. Ramówkę uzupełniały późnowieczorne programy z telefonicznym udziałem widzów „Hyde Park”.

W ostatnich dwóch latach oprócz normalnej ramówki radio także retransmitowało część programów z Kanału Sportowego w wersji audio. Redaktorem naczelnym radia jest od 2020 roku Kamil Gapiński. Pierwszym redaktorem naczelnym był Dariusz Urbanowicz (obecnie Program Trzeci Polskiego Radia).  Z radiem związani są dziennikarze Weszło jak Jakub Białek, Jan Mazurek, Damian Smyk, Wojciech Piela, Krzysztof Rot, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul, Marcin Ryszka. Radio posiadało także zespół komentatorów jak Kamil Kania (obecnie także Viaplay), Krzysztof Michalski czy Adam Kotleszka. Z radiem są związani także Monika Wądołowska czy Daniel Żórawski.