„Call to Earth Day”. Uczniowie szkół będą zbierać śmieci

  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: mab

Już 28 listopada w ramach „Call to Earth Day” telewizja CNN zaprasza do wspólnego dbania o naszą planetę. W globalnej akcji wezmą udział również Polacy.

W tym roku pod motywem przewodnim „Nasz wspólny dom” („Our Shared Home”) kryją się istotne powiązania pomiędzy miastami a dziką przyrodą. Prezentowane historie skupią się na mieszkańcach obszarów miejskich, którzy mogą mieć ogromny wpływ zarówno na odległe nienaruszone przez człowieka terytoria, jak i na dzikie tereny znajdujące się w ich miastach.

Chęć udziału w projekcie Call to Earth Day już trzeci rok z rzędu wyraziły także szkoły z Polski. Uczniowie dołożą swoją cegiełkę, angażując się w akcje sprzątania swojej okolicy, dyskutując o ekologii podczas tematycznych spotkań i lekcji, czy tworząc niezwykłe dzieła artystyczne nawołujące do ochrony przyrody.

Call to Earth Day 2023
fot. CNN

Relacje na antenie CNN

„Call to Earth Day” będzie objęty specjalną relacją na kanałach telewizyjnych CNN International i CNN Español, a także w mediach cyfrowych i społecznościowych. Treści będą również po raz pierwszy transmitowane w CNN Arabic i na CNN Max w USA.

28 listopada zostanie również wyemitowany specjalny półgodzinny film dokumentalny „Our Shared Home”, który rzuci światło na postępujący między ludźmi a coraz bardziej bezbronną naturą konflikt o zasoby żywności, surowców i miejsce do życia. Biolożka zajmująca się ochroną przyrody i laureatka nagrody Rolexa dr Krithi Karanth przybliży widzom, w jaki sposób jej działania przyczyniają się do zachowania równowagi między ochroną lampartów, tygrysów i słoni a sytuacją Indii – najbardziej zaludnionego kraju na świecie.

Z kolei prymatolog dr Andie Ang z Singapuru zwróci uwagę na presję, jaką wywiera gwałtowny wzrost populacji ludzkiej na zasoby naturalne. Opowie o swojej pracy z krytycznie zagrożonymi langurami przepasanymi. W programie poruszona zostanie również kwestia kryzysu energetycznego i większego zapotrzebowania na korzystanie z odnawialnych źródeł energii przy jednoczesnej konieczności podejmowania inicjatyw na rzecz ochrony diabłów tasmańskich w Australii.

Z kolei w ramach pasma CNN „Connect the World” z Becky Anderson zostanie wyemitowany specjalny 30-minutowy program z Jubail Mangrove Park w Abu Zabi, ukazujący istotne powiązania między światem przyrody a miastami. Do Becky Anderson dołączą goście i uczniowie z całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.