Wszystkie kanały naziemne w jakości HD? „Prezes UKE nie prowadzi działań w tym zakresie”

  • Telewizja
Autor: mab

Już 28 marca w południowo-zachodniej części Polski nastąpi zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Sygnał DVB-T2 HEVC pozwoli nadawcom na umieszczeniu w multipleksach większej ilości kanałów, w jakości HD.

Zgodnie z wydanymi przez UKE decyzjami rezerwacyjnymi, kanały w MUX1 – MUX4 po przejściu na nowy standard powinny być nadawane w rozdzielczości 1920x1080p lub 1280x720p. W przypadku większości stacji obecnych aktualnie w naziemnej telewizji cyfrowej oznacza to podwyższenie jakości z SD do HD.

Istnieje jednak możliwość, że sygnał w ramach naziemnej telewizji cyfrowej będzie nadawany w wyższej rozdzielczości, jednak jakość obrazu pozostanie bez zmian. Nadawcy mogą pozostawić wersje kanałów SD, które później będą upscalowane do rozdzielczości wymaganej przepisami prawnymi.

Studio TVP Sport
Obraz SD upscalowany do rozdzielczości HD – fot. TVP

Zapytaliśmy Urząd Komunikacji Elektronicznej, czy rozmawia z właścicielami stacji na temat umieszczenie w multipleksach pełnoprawnych kanałów HD. Z uzyskanej wypowiedzi wynika, że regulator daje nadawcom wolną rękę w tym zakresie.

Prezes UKE nie prowadzi działań w tym zakresie. Zmiana standardu emisji na DVB-T2/HEVC daje nadawcom możliwość nadawania w wysokiej rozdzielczości. Nadawcy w celu uatrakcyjnienia swojej oferty powinni zdecydować się na emisję HD z parametrami pozwalającymi na poprawny odbiór na odbiorniku spełniającym polskie wymagania techniczne i eksploatacyjne – odpowiedział Witold Tomaszewski, p.o. Rzecznika prasowego UKE.

Kanały HD powinny być nadawane w 50 klatkach na sekundę, z 8-bitową głębią kolorów. Sygnał spełniający polskie wymagania techniczne mają wybrane kanały z testowego multipleksu Telewizji Polskiej – między innymi TVP Kobieta HD i TVP Dokument HD. Warto zwrócić uwagę na fakt, że emisja eksperymentalna prowadzona przez BCAST i Polsat (stacje Polsat HD, Nowa TV HD, TV Okazje HD, Stars TV HD i EWTN HD) nie jest w pełni zgodna z docelowymi parametrami. Ze względu na 10-bitową głębię kolorów, na wielu odbiornikach dostosowanych do nowego sygnału DVB-T2 HEVC nie ma obrazu.

Czeska Prima z mniejszą liczbą kanałów HD w NTC

Jak w styczniu poinformował portal Satkurier.pl, czeska grupa telewizyjna FTV Prima obniżyła jakość swoich transmisji naziemnych. Nadawca przeszedł z rozdzielczości HD Ready na jakość SD. Właściciel podjął taką decyzję ze względu na chęć zwiększenia wpływów. Kanały w jakości HD są dostępne w ofertach operatorów płatnej telewizji.

Prima SD
Większość kanałów Prima nadaje teraz w NTC rozdzielczości 960x540px – fot. Prima