Wydawcy prasy rozmawiali o transformacji cyfrowej

  • Prasa
  • Dzienniki
Autor: mbog

30 czerwca przedstawiciele Grupy Super Express, Polska Press Grupa, Ringier Axel Springer Polska, Infor Biznes i Gremi Media spotkali się, aby przedyskutować kierunki działania związane z transformacją cyfrową prasy. Debata odbyła się podczas konferencji „Cyfrowa gospodarka – ewolucja czy rewolucja po COVID-19”, zorganizowanej przez e-Kiosk.

Epidemia COVID-19 sprawiła ograniczenie możliwości dystrybucji wydań papierowych gazet i czasopism. W związku z tym wydawcy musieli skoncentrować się na sprzedaży prasy w internecie.

W ostatnim czasie znacząco wzrosło zainteresowanie digitalizacją u wydawców, którzy wcześniej nie widzieli potencjału w kanale e-commerce. Dotąd wprowadzaliśmy do naszej oferty kilkadziesiąt tytułów rocznie, w ostatnim czasie wprowadzamy nawet kilkadziesiąt tytułów miesięcznie – zauważył Łukasz Piela, prezes zarządu e-Kiosk.

Wydawcy zauważyli, że zaletą prasy drukowanej jest jej struktura. Wraz z wzmożonym zapotrzebowaniem na informacje wzrosły również oczekiwania konsumentów wobec treści.

Kluczowa stała się reputacja danego tytułu i zaufanie do niego ze strony czytelników – poinformowała Ewa Lampart, dyrektor generalna Grupy Super Express.

Zdaniem przedstawiciela Ringier Axel Springer Polska, podczas epidemii istniała potrzeba dostępu do zaufanych źródeł informacji.

Pandemia sprzyja cyfryzacji w biznesie

O wyzwaniach oraz szansach wynikających ze zmiany nawyków konsumentów wywołanych epidemią rozmawiali podczas konferencji także przedstawiciele biznesu. Według ekspertów, w wielu sektorach gospodarki cyfryzacja okazała się jedynym sposobem na utrzymanie się w branży.

Wymuszone przez epidemię przyspieszenie procesów digitalizacyjnych przedsiębiorcy rozpatrują w kategorii inwestycji i przygotowania do ewentualnej drugiej fali. Jakub Jasiński, dyrektor ds. rozwoju omnichannel spółki CCC poinformował, że w przypadku kolejnego lockdownu firma będzie chciała wdrożyć system proponowania obuwia przy pomocy obrazu wyszukanego przez klientów, np. w mediach społecznościowych.

Organizatorem konferencji „Cyfrowa gospodarka – ewolucja czy rewolucja po COVID-19” był e-Kiosk. Partnerami wydarzenia była firma Eurocert, a także dzienniki „Rzeczpospolita” oraz „Parkiet”.